| Autor: redakcja1

Dużo niższe zbiory buraków cukrowych w Polsce w 2015 r.

Jak wynika z przedwynikowych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie niższa od zeszłorocznej o 11% i wyniosła 0,2 mln ha.

Dużo niższe zbiory buraków cukrowych w Polsce w 2015 r.

Zbiory buraków cukrowych w Polsce

Ze względu na zmienne warunki pogodowe wschody buraków cukrowych były nierównomiernie. Majowe chłody oraz czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację buraków cukrowych. Opady deszczu w lipcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji, ale na krótki okres. Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne ulegał pogorszeniu. Krótkotrwałe opady, często o charakterze burzowym nie wpłynęły zdecydowanie na poprawę stanu plantacji.

 

Obsada roślin na 1 ha wynosi 97 tys. sztuk i jest minimalnie większa od zeszłorocznej. Wysokość plonów buraków cukrowych ocenia się niżej od ubiegłorocznych o 34% - na poziomie 450 dt/ha.

W rezultacie zbiory buraków cukrowych prognozuje się na 7,9 mln t, a więc to o 41,3% mniej od otrzymanych w 2014 r., jednak ostateczne plony i zbiory będą uzależnione od dalszej pogody, czyli w końcowym okresie wegetacji oraz od warunków panujących podczas zbiorów. W odniesieniu do lat poprzednich rozpoczęcie kampanii cukrowniczej zostało przesunięte o 2 tygodnie.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!