| Autor: redakcja6

Przechowalnictwo buraków czas zacząć...

Wraz z nadejściem listopada plantatorzy buraków cukrowych powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich plonów przed przymrozkami. Zabieg ten jest dość istotny z uwagi na zminimalizowanie strat masy i jakości. W związku z tym eksperci Sudezucker przypominają o podstawowych zasadach związanych z tym procesem.

Przechowalnictwo buraków czas zacząć...
Eksperci Sudezucker przygotowali wskazówki, według których powinno przebiegać przechowalnictwo buraków. Poniżej kilka z nich:
  • Miejsce pod pryzmę powinno powinno być równe, wolne od kolein. Ważną cechą jest również odpowiednia lokalizacja pozwalająca w każdych warunkach na załadowanie buraków.
     
  • Do przechowalnictwa i okrycia powinny zostać przeznaczone tylko buraki zdrowe, nie pomrożone, nie uszkodzone, wolne od zanieczyszczeń organicznych w postali liści, chwastów itp. oraz z niewielką ilością zanieczyszczeń minimalnych.
     
  • Pryzmy przeznaczone do przechowalnictwa powinny być całkowicie okryte zaraz po wykopaniu buraków.
     
  • Pryzmy nie powinny zostać odkrywane w temperaturze powietrza przekraczającej 10 stopni Celsjusza.
     
  • W przypadku niedokładnego zabezpieczenia dolnych warstw pryzmy można zastosować w tych miejscach dodatkowe partie słomy.
     
  • Stan buraków oraz ich okrycie powinien być monitorowany, zwłaszcza po silnym wietrze.
Według ekspertów Sudezucker, formalny zbiór buraków z przeznaczeniem do długookresowego przechowalnictwa został rozpoczęty już 13 listopada. Oznacza to, że pierwsze wypłaty premii związanej z prawidłowym okryciem mogą nastąpić od 20 listopada 2013 roku.
 
Specjaliści podkreślają konieczność przykrywania pryzm włókniną. Ich zdaniem włoknina niweluje wahania temperatur w porównaniu do wariantu bez okrycia w granicach około 5 stopni Celsjusza.
 
Warto podkreślić, iż należyte okrycie zabezpiecza przed stratami cukru w ilości ok. 400 g/tonę/dobę.

 


Tagi:
źródło: