| Autor: redakcja6

Wysokie zbiory buraków w Polsce

W bieżącym sezonie odnotowano znacznie wyższe zbiory buraków cukrowych w porównaniu z poprzednimi latami. Wyniosły one bowiem 11,7 mln ton.

Wysokie zbiory buraków w Polsce
Zdaniem specjalistów Instytutu Ekonomiki Rolnictw i Gospodarki Żywnościowej, tegoroczne zbiory buraków przewyższyły produkcję ubiegłoroczną. Ponadto pozyskane buraki charakteryzowały się znacznie wyższą jakością.
 
Analiza przeprowadzona przez ekspertów wykazała, że produkcja cukru w tym sezonie wyniesie 1,850 mln ton, co oznacza, że będzie o blisko 450 tys. ton większa niż krajowa kwota cukrowa (limit wytworzenia buraków przyznany Polsce przez organy Unii Europejskiej).
 
Zdaniem przedstawiciela IERiGŻ, wystąpi problem z zagospodarowaniem cukru pozakwotowego. Możliwe będzie jednak wyeksportowanie tego surowca do krajów trzecich oraz sprzedaż części nadwyżek na rynku unijnym. Niemniej jednak spora część może w dalszym ciągu pozostać niewykorzystana.
 
Jest zatem prawdopodobne, iż część produkcji z tego sezonu zostanie przeznaczona przez cukrownie na poczet przyszłego okresu (2013/2014). Będzie się to wiązało jednak z koniecznością odbioru od rolników mniejszych ilości buraków, aby niższa była również produkcja cukru. Gospodarzom przypadnie zatem mniejsza ilość kontraktów, a co zatym idzie - dochodów ze sprzedaży.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!