| Autor: mikolaj

Zbiór buraków cukrowych do przechowalnictwa. Czy to dobry moment?

Cukrownie pracują na planowanych przerobach, plantatorzy kopią buraki pod potrzeby cukrowni, pogoda jak to z pogodą w okresie jesieni potrafi ucieszyć ale i postraszyć. Wielu producentów zadaje sobie pytanie jak będzie dalej, co przyniesie miesiąc listopad, czy to już ten moment aby wykopać buraki?

Zbiór buraków cukrowych do przechowalnictwa. Czy to dobry moment?

Zbirór buraków cukrowych

Jak informuje Suedzucker Polska S.A. tegoroczny zbiór cukrowych buraków należy ocenić jaki bardzo zadowalający. Firmy kopiące buraki nie przestraszyły się prognoz pogody i nie uległy emocjom. Dzięki takim działaniom cukrownie pracują na świeżo wykopanym surowcu, a plantatorzy z dnia na dzień uzyskują coraz wyższe plony. Na drugi tydzień listopada prognozy pogody wyglądają dość optymistycznie.

Eksperci Suedzucker przypominają, że zdrowy aparat liściowy, prawidłowo wynawożonej plantacji w ciągu 3-4 dni może dać przyrost masy buraków aż 1 t/ha. Z kolei dłuższe spadki temperatur poniżej minus 6-8 °C, mogą uszkodzić buraki, utrudnić zbiór i przyczynić się do strat.

Przechowalnictwo buraków cukrowych

Rolnicy którzy nie chcą ryzykować i będą w najbliższym czasie decydować się na zbiór buraków do przechowalnictwa powinni pamiętać o podstawowych zasadach związanych z tym procesem:

1. Przechowalnictwo zawsze wiąże się z ze stratami, na które wpływ ma długość tego okresu, jakość złożonych buraków, pogoda, okrycie pryzm.

2. Miejsce pod pryzmę powinno być wyrównane, wolne od kolein, zlokalizowane w miejscu pozwalającym w każdych warunkach na załadowanie buraków.

3. Do przechowalnictwa kierujemy buraki z jak najniższym zanieczyszczeniem mineralnym, wolne od chwastów, liści, zdrowe, nie uszkodzone.

4. Pryzma powinna być wyrównana o prawidłowych wymiarach uwzględniających szerokość roboczą doczyszczarki.Tagi:
źródło: