| Autor: redakcja1

Zbiory buraków cukrowych spadły o ponad 30% do 9 mln ton

W minionym roku zbiory buraków cukrowych szacuje się na 9,0 mln ton, czyli o 34% mniej od produkcji uzyskanej w 2014 r.

Zbiory buraków cukrowych spadły o ponad 30% do 9 mln ton

Zbiory buraków cukrowych w Polsce

Jak wynika z oceny Głównego Urzędu Statystycznego, areał uprawy buraków cukrowych był mniejszy od zeszłorocznego o 9,6% i wyniósł 179 tys. ha. Ze względu na zmienne warunki pogodowe wiosną, wschody buraków cukrowych były nierównomierne.

Majowe chłody i czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację buraków cukrowych. Opady deszczu w lipcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji, ale na krótki czas. Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne się pogarszał. Krótkotrwałe opady, często o charakterze burzowym nie wpłynęły w tym czasie zdecydowanie na uwilgotnienie gleb i na poprawę stanu plantacji. Dopiero opady deszczu w miesiącach: wrzesień, październik i listopad znacznie poprawiły warunki wilgotnościowe na plantacjach buraków cukrowych.

Wydłużenie okresu wegetacyjnego w przypadku buraków cukrowych umożliwiło opóźnienie rozpoczęcia kampanii cukrowniczej o około 3 tygodnie. W tym okresie rośliny buraków cukrowych odbudowały masę liściową oraz nastąpił gwałtowny przyrost korzeni.

Wysokość plonów buraków cukrowych ocenia się niżej od zeszłorocznych o 27% do 501 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na 9 mln ton, a więc to o 34% mniej od otrzymanych w 2014 r.

Według GUS, na uzyskanie większych niż przewidywano wcześniej plonów i zbiorów buraków cukrowych niewątpliwie sprzyjająco wpłynęła pogoda w końcowej fazie wegetacji oraz w trakcie zbioru buraków cukrowych. Poprawa uwilgotnienia gleby zmniejszyła straty podczas zbiorów buraków cukrowych i umożliwiła ich sprawny przebieg.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!