| Autor:

Apetyt na mleko

Są w Polsce regiony, gdzie braknie mleka już od dobrych kilku miesięcy.

 

Jednym z takich obszarów jest przykładowo województwo opolskiego. Już teraz znaczna część zakładów znajdujących się na tym terenie skupuje mleko od naszych niemieckich sąsiadów. Tymczasem zaledwie w niedalekiej przeszłości to właśnie mleczarnie z zza zachodniej granicy Polski skupowali surowiec właśnie od nas. Dużą konkurencją są niewątpliwie niemieckie mleczarnie. No tak, ale są także regiony, gdzie sytuacja jest odwrotna.

 

W województwie opolskim po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej znaczna liczba hodowców mlecznego bydła zlikwidowała swoje hodowle. Jeszcze niedawno nie był to problem, ale od wiosny tego roku sytuacja się pogorszyła, gdyż mleka po prostu brakuje.

 

Mleczarnie są gotowe na podniesienie cen skupu oraz na nabycie każdej ilość mleka. Niemniej jednak, według rolników jest to nadal niewystarczająca oferta by mówić o opłacalności. Dlatego też, prawie każde gospodarstwo rolne negocjuje wyższe ceny skupowanego mleka. No cóż, większym gospodarstwom już się udało wynegocjować ceny, ale ci mniejsi muszą niestety poczekać, bo sieci handlowe zaopatrujące się w ten surowiec u mleczarni nie chcą za nie więcej płacić.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!