| Autor: redakcja11

FAO: W 2016 r. światowa produkcja mleka wzrośnie do 816 mln ton

Światowy sektor mleczarski w II kwartale 2016 r. charakteryzował się nadpodażą w produkcji mleka. Według prognoz FAO światowa produkcja mleka w całym 2016 r. ma zwiększyć się o 1,6%, do 816 mln ton.

FAO: W 2016 r. światowa produkcja mleka wzrośnie do 816 mln ton

Produkcja mleka na świecie

Zwyżka produkcji ma dotyczyć Europy, Azji i obu Ameryk, a spowolnienie produkcji ma nastąpić w Afryce i Oceanii. Na poziomie światowym można oczekiwać zwiększonej produkcji na rynkach azjatyckich, szczególnie w Indiach. Tam produkcja być może wzrośnie o 4,8% lub 7,1 milionów ton, do 155,2 milionów ton.

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas zauważają, że rozwijająca się urbanizacja i zwiększające się dochody mieszkańców napędzają od dłuższego czasu popyt w Indiach, mimo, że niskie pogłowie krów i ograniczona mleczność stanowią poważne wyzwanie dla branży. Prognozy zakładają również zwiększenie produkcji w Pakistanie, Turcji i Chinach. Przy zapowiedzi polepszenia wyników produkcji w Chinach, po minimalnych zwyżkach w zeszłym roku, większy nacisk nałożono na rozwój dużych gospodarstw i poprawę genetyki. Nie uwzględniono przy tym interesów mniejszych producentów, którzy z powodu niskich cen surowca, wycofują się z branży. W Japonii i Korei Południowej, utrzymująca się niska rentowność najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie przyczyną rezygnacji z produkcji mleka. W Iranie jak również w Arabii Saudyjskiej poziom produkcji mleka będzie może nieco wyższy niż w 2015 r.

Produkcja mleka w UE

Prognoza dotycząca produkcja mleka w krajach UE zakłada jej wzrost o 1,3% do 153,5 mln ton w 2016 r. Jednak korekta cen za sam surowiec zadziałała hamująco na produkcję, mimo że koszty paszy zmalały, a jej ilość była wystarczająca. Do końca 2016 r. oczekiwany jest wzrost produkcji mleka w takich krajach jak Irlandia, Holandia, Dania i w Wielkiej Brytanii. Z kolei w Rosji do końca roku produkcja mleka nie ulegnie większym zmianom. Słaba rentowność dodatkowo spowodowała uszczuplenie pogłowia hodowanego bydła, głównie w sektorze małych gospodarstw. Natomiast to w dużej mierze zostało zniwelowane przez zwiększoną wydajność w sektorze gospodarstw komercyjnych. W sąsiedniej Białorusi produkcja utrzymuje tendencje zwyżkowe, poprzez zwiększoną sprzedaż do Rosji. Tagi:
źródło: