| Autor: redakcja6

Handel żywcem i mięsem wołowym w UE (styczeń 2014)

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w styczniu 2014 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej sprowadziły w ekwiwalencie mięsa łącznie 27,1 tys. ton mięsa, produktów z wołowiny oraz żywca wołowego. Oznacza to spadek o 2,7% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.

Handel żywcem i mięsem wołowym w UE (styczeń 2014)
Tradycyjnie najwięcej tego gatunku mięsa sprowadzono z Brazylii (13,3 tys. ton), Urugwaju (3,4 tys. ton) oraz Argentyny (ok. 3 tys. ton). Warto zaznaczyć, że udział tych trzech państw w łącznym imporcie do Unii ogółem ukształtował się na poziomie 72,8%.
 
Ponadto w styczniu do państw członkowskich przywieziono spore ilości wołowiny z Australii (2,8 tys. ton), Stanów Zjednoczonych (1,9 tys. ton), a także z Nowej Zelandii (1,3 tys. ton) i Szwajcarii (510 ton).
 
Jednocześnie w analizowanym okresie kraje Wspólnoty wyeksportowały łącznie 33,6 tys. ton mięsa i produktów z mięsa wołowego, a także żywca wołowego. Jest to o 2,7% więcej niż w styczniu 2013 roku.
 
W styczniu bieżącego roku zaobserwowano wzrost wysyłek towarów do Rosji (o 8,6% do 5,3 tys. ton) oraz do Szwajcarii (o 35,5% do ok. 2 tys. ton), Ghany (o 12,1% do 2,9 tys. ton) i Wybrzeża Kości Słoniowej (o 36,0% do 1,9 tys. ton). Również więcej towarów trafiło do Bośni i Hercegowiny ( o 46.2% do 2,3 tys. ton), Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (o 18,7% do 777 ton), a także do Kosowa oraz Albanii.
 
Odwrotną tendencję odnotowano w przypadku eksportu tego gatunku mięsa do Turcji, dokąd trafiło zaledwie 319 ton. Wysoki spadek dotyczył także wysyłek do Norwegii (o 81,8% do 246 ton) i Libanu (o 2,6% do ok. 2 tys. ton).
 
Jak podała FAMMU/FAPA, Unia Europejska w styczniu bieżącego roku pozostawała eksporterem netto w łącznym handlu mięsem wołowym, produktami i żywcem z wołowiny. Biorąc jednak pod uwagę ujemny bilans, który wyniósł minus 13,6 tys. ton w handlu mięsem wołowym (świeżym, chłodzonym, mrożonym i konserwowym), Unia pozostawała także importerem netto tego gatunku mięsa.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!