| Autor: redakcja12

Pogłowie krów mlecznych

W pierwszej połowie 2017 roku pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 154 tys. sztuk (dane IERiGŻ-PIB, GUS).

Pogłowie krów mlecznych
Liczba krów użytkowanych mlecznie zmalała w ośmiu województwach. Największy spadek odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim o 8,1-10,5%. Pogłowie wzrosło natomiast w siedmiu województwach, w tym w pięciu wyspecjalizowanych w produkcji mleka. Duży wzrost pogłowia odnotowano w województwie lubuskim, przyczyną tego może być duże zainteresowanie mlekiem surowym ze strony Niemiec. Przeciętna obada krów mlecznych na 100 ha UR wynosiła 14,8 szt. Największa obsada występuje w województwie podlaskim 41 szt., mazowieckim 24,2 szt., łódzkim 18,3 szt., warmińsko-mazurskim 17,2 szt., oraz wielkopolskim 15,1 szt.

Najmniejszą obsadą krów mlecznych charakteryzują się województwa położone przy granicy z Niemcami. IERiGŻ-PIB przewiduje, że w 2018 roku połowie krów mlecznych może ulec nieznacznemu zmniejszeniu, ponieważ będą kontynuowane procesy restrukturyzacji bazy surowcowej branży mleczarskiej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!