Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przedłużenie tzw. środków siatki bezpieczeństwa dla sektora mleczarskiego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Komisja Europejska ogłosiła przedłużenie tzw. środków siatki bezpieczeństwa dla sektora...

Komisja Europejska ogłosiła przedłużenie tzw. środków siatki bezpieczeństwa dla sektora mleczarskiego do 2016 r. - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Środki, które przyjęła KE związane są z publicznym zakupem interwencyjnym oraz dopłatami do prywatnego przechowywania dla masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku. Takie rozwiązanie występuje już na rynku. Podjęta przez KE decyzja powoduje, że obowiązujące aktualnie instrumenty pomocy dla sektora mleczarskiego zostaną przedłużone na czas od 1 października br. do 29 lutego 2016 r.
 
Przyjęty system, w odniesieniu do skupu interwencyjnego, polega na zakupie przez wyznaczone władze określonych produktów po podanej odgórnie cenie do maksymalnego wyznaczonego przez KE wolumenu 109 tys. t dla odtłuszczonego mleka w proszku oraz 50 tys. t dla  masła. Taki zakup dotyczy produktów spełniających minimalne wymagania związane z jakością. W momencie gdy podane powyżej wielkość zostaną wyczerpane, skup jest kontynuowany, ale w oparciu o przetarg. Należy także zaznaczyć, że zakupione ilości odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła trafiają powtórnie na rynek, gdy KE uzna, że sytuacja na rynku uległa poprawie i ceny produktów powróciły do normalnego poziomu.
 
Prywatne przechowywanie polega natomiast na wycofaniu na określony z góry czas danych produktów z rynku. W zamian za to władze partycypują w kosztach przechowania, przydzielając pomoc finansową podmiotom, które magazynują daną ilość produktów.
 
Od września 2014 r. do tej chwili 108,6 tys. t masła i 40 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku było przechowywane w obrębie prywatnego przechowania, a 1,176 t odtłuszczonego mleka w proszku zostało zakupione na rynku w ramach skupu interwencyjnego.
 
Obecne przedłużenie obowiązywania tzw. siatki bezpieczeństwa dla produktów mlecznych związane jest z niesprzyjającą sytuacją na rynku i utrzymującym się embargo nałożonym przez Rosję.
 
Jak wskazuje KE, popyt na mleko i przetwory mleczne na świecie osłabł w okresie 2014 r. i w pierwszej połowie 2015 r. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do takiej sytuacji, była zniżka przywozu z Chin. Także działania podjęte przez Rosję dotyczące przedłużenia ograniczeń w handlu na wiele produktów rolno-spożywczych, w tym produktów mlecznych, do sierpnia 2016 r., wpłynęły na obniżkę cen. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku KE prognozuje, że ceny mleka oraz produktów mlecznych w następnych miesiącach utrzymają się na relatywnie niskim poziomie. 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany
 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r., w odniesieniu do porównywalnego okresu przed rokiem, dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosły o 2,3% do 38,9 mln t.
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl