| Autor: redakcja1

Maj przyniósł dalszy spadek cen skupu mleka w Polsce

W maju 2015 roku odnotowano dalszy spadek cen skupu mleka na Polskim rynku - zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Maj przyniósł dalszy spadek cen skupu mleka w Polsce

Ceny skupu mleka

Jak wynika z danych GUS, w miesiącu tym mleczarnie płaciły średnio 112,52 zł za 1 hl surowca, a więc mniej o 3,4 proc. niż w kwietniu i o blisko 20 proc. niż w tym samym czasie 2014 r. Jednocześnie cena ta była o 7 proc. niższa od uzyskiwanej średnio w maju w ostatnich 5 latach.
 
W ujęciu regionalnym, mleko najbardziej potaniało w województwach charakteryzujących się stosunkowo niskimi cenami, a więc m.in. w podkarpackim i pomorskim o 6% do odpowiednio 103,45 zł/hl i 106,63 zł/hl. Podobną dynamikę zniżki cen odnotowano także w dolnośląskim do 114,77 zł/hl.
 
Natomiast najmniejsze zniżki zaobserwowano w województwie lubuskim, charakteryzującym się niskim pogłowiem krów mlecznych w kraju oraz dość wysokim pogłowiem krów mamek. Tam ceny zmalały o 1 proc. do 123,66 zł/hl. Aktualnie w rejonie tym rolnicy uzyskują najwyższe ceny skupu mleka w Polsce.
 
Niemniej jednak w województwie lubuskim, podobnie zresztą jak w podlaskim, w obrębie ostatniego roku mleko potaniało relatywnie najmniej, bo o 15 proc. Najbardziej za to spadły ceny w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - o 25 proc.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!