AKTUALIZACJA:
| Autor: redakcja

Żywienie krów mlecznych bez paszowozu

Budynki, które mają 12 lat. Zużycie prądu 35 zł na dobę, przy 12 tonach TMR'u na koryta w czasie doby. Karmienie krów bez udziału człowieka w oborze po małej modernizacji.

W obecnych czasach coraz trudniej znaleźć pomoc ludzką w gospodarstwie, ale dzięki modernizacji budynków, a także wprowadzeniu udoskonaleń technologicznych w postaci odpowiednich przy produkcji bydła mlecznego robotów, można mieć więcej wolnego czasu przy mniejszym nakładzie pracy. Szczególnie jeśli tzw. kuchnia paszowa jest bardzo pojemna i wtedy automatyczny system żywienia może spokojnie pracować nawet przez cztery dni.
 
System automatycznego żywienia Lely Vector został wprowadzony w gospodarstwie, gdzie budynki inwentarskie liczą 12 lat. Po odpowiedniej modernizacji obory inwestycja okazuje się opłacalna, gdyż największą zaletą systemu Vector jest jego elastyczność. W efekcie można planować sobie pracę według potrzeb. Nie ma obowiązku codziennie o określonych godzinach robić wozu paszowego i ma się przez to więcej czasu dla rodziny, jak również i na własne hobby.
 
- Na tym gospodarstwie kuchnię paszową napełniamy trzy razy w tygodniu. Paszę dostarczamy w formie bloków. Dzięki temu pasza utrzymuje swoją świeżość przez cały czas przebywania w kuchni. Zarządzanie kuchnią paszową odbywa się w sposób automatyczny. Napełniamy kuchnię wg. potrzeb - Jan Gondek,  FMS Manager, Lely East Sp. Z o.o.
 
Głównym zadaniem systemu jest dostarczenie świeżej paszy dla wszystkich grup w stadzie. Przy automatycznym systemie żywienia Lely Vector może być bardzo wiele grup żywieniowych wg. potrzeb gospodarstwa, tj. grupa krów wysokowydajnych, krów w środkowym okresie laktacji, jak również grupa krów, które są pod koniec laktacji. Ponadto krowy zasuszone można także żywić według potrzeb. Dodatkowo system pozwala na rozdzielenie pierwszego okresu zasuszenia czy też na stworzenie grupy krów składający się z niewielkiej ilości sztuk, które są tuż przed wycieleniem.
 
- Gdy pasza jest dostarczana do określonej grupy zczytywane są wysokości pasz na stole paszowym we wszystkich grupach. W momencie kiedy w danej grupie poziom paszy jest poniżej minimum ta grupa będzie obsługiwana jako kolejna - Jan Gondek,  FMS Manager, Lely East Sp. Z o.o.
 
Żywienie świeżą, smakowitą paszą gwarantuje wysoką produkcję, zdrowotność a także doskonałe efekty reprodukcji. Poza tym elastyczność tego systemu umożliwia żywienie tak zróżnicowanej grupy jak młodzież. Dzięki możliwości dostarczenia od 150 do 200 kg paszy, każda z grup młodzieży może otrzymać paszę, która jest dokładnie dostosowana do ich potrzeb. Ponadto częste zadawanie świeżej paszy dostosowanej do potrzeb krów i częste jej pobieranie gwarantuje stabilną pracę żwacza, dzięki czemu rzadziej będzie występowała ketoza i kwasica w oborze.
 
- Żerność bydła się zwiększyła. Ponad 3,5 kg na dobę na krowę. Wzrost mleka. Ekonomia jest w tym wszystkim. Odchodzi czynnik ludzki. Jest to bardzo ważne bo wiemy jak jest teraz ciężko znaleźć ludzi do pracy na gospodarstwie. Ludzie nie chcą pracować na gospodarstwie. Już widzimy, że zaczynają się poprawiać cielności, okres wycieleniowy. To wszystko ma wpływ na opłacalność tej produkcji. Widzę po 5 miesiącach. Niby nie jest to długo, ale wzrost jest mleka. Jest ta opłacalność większa – 
Ryszard Słupikowski, Gospodarz.  

Dodaje
- Na razie widzę same plusy wszystkim. Nie wiem co będzie dalej, myślę że będzie jeszcze lepiej. Powiem szczerze, widziałem dawno temu, kiedy byłem w Niemczech. Spodobało mi się, ale nie sądziłem, że będzie taki efekt. Myślałem, że gdy będzie zainstalowany ten Vektor to będzie jakiś spadek mleka. Coś w tym rodzaju. Nie. Od samego początku była poprawa i tylko wzrost. Nie ma teraz jakiś skoków poziomu mleka. Ryszard Słupikowski, Gospodarz.
 


Tagi:
źródło: