Promocja produktów lokalnych na tle barier w sprzedaży - relacja ze szkolenia

W dniach od 13 do 15 lipca 2011 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie miało miejsce szkolenie pt.: „Promocja produktów lokalnych na tle barier w sprzedaży” w którym wzięli udział przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z województwa małopolskiego.

Promocja produktów lokalnych na tle barier w sprzedaży - relacja ze szkolenia


Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z obowiązującymi przepisami prawnymi w zakresie sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych przez rolników oraz z zasadami rejestracji produktów na liście produktów tradycyjnych.

Zajęcia rozpoczął pan Andrzej Śliwa  przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, wykładem pod tytułem „Sprzedaż bezpośrednia szansą na dodatkowy dochód dla gospodarstw rolnych – możliwości i problemy” .

Następny wykład dotyczący przepisów sanitarnych pt.: „Warunki sanitarno - higienicznych przy sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych”  wygłosił pan Piotr Pokrzywa przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie.


Sprzedaż bezpośrednia w świetle przepisów prawnych dotyczących warunków weterynaryjnych” omówiła  pani Aneta Klusek, przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zagadnienia związane ze sprzedażą bezpośrednią w kontekście przepisów prawa gospodarczego i obowiązków podatkowych omówiły  pani Beata Omachel i pani Małgorzata Borkiewicz-Liszka przedstawicielki Izby Skarbowej w Krakowie.


W drugim dniu szkolenia uczestnicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym zorganizowanym na terenie LGD Dunajec – Biała w okolicach Zakliczyna. Celem wyjazdu była prezentacja dobrych praktyk w zakresie sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych. Prezentacji projektu „Paczka od rolnika” dokonał pan Jan Czaja w ramach której omówił sprzedaż żywność tradycyjnej i ekologicznej za pośrednictwem możliwości jakie daje Internet.  Uczestnicy mieli również okazję poznać  gospodarstwa rolne uczestniczące w akcji „Paczka od rolnika”.

W trzecim dniu  szkolenia wystąpiła pani Klaudia Kieljan z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie z wykładem pod tytułem „ Produkty regionalne i tradycyjne w mechanizmach jakości żywności” oraz pani Marta Baran przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z prezentacją na temat rejestracji produktów na Liście Produktów Tradycyjnych.

W trakcie szkolenia przedyskutowano wiele problematycznych zagadnień, nadal jednak pozostają kwestie wymagające bardziej szczegółowych interpretacji w zakresie możliwości i zasad prowadzenia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych przez rolników.

Produkcja i sprzedaż żywnościowych produktów lokalnych bezpośrednio z gospodarstwa wiąże sie z przestrzeganiem wielu obowiązków w zakresie wymagań weterynaryjnych, sanitarno-higienicznych, prawa gospodarczego i podatkowego, bezpieczeństwa żywności i innych. Liczba i zakres aktów prawnych regulujących kwestie sprzedaży bezpośredniej stanowi barierę dla rolników produkujących i sprzedających produkty żywnościowe na małą skalę.


Wątpliwości pojawiają się w zakresie zagadnień dotyczących wytwarzania i sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych. Głównym problemem stanowiącym barierę dla rolników pozostaje konieczność zakładania działalności gospodarczej przy sprzedaży niewielkich ilości własnych przetworzonych produktów, nie objętych wyjątkami w zakresie ustaw prawa gospodarczego i podatkowego.




Tagi:
źródło: