| Autor: deprezes

Budżet UE: wspólna polityka rolna po 2020 r

1 czerwca w Brukseli podczas konferencji prasowej zostały ogłoszone wnioski i propozycje na temat budżetu UE 2021-2027, co ma duże znaczenie dla polskiego rolnictwa. Komisja proponuje modernizację oraz uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR).

Budżet UE: wspólna polityka rolna po 2020 r
W pierwszej kolejności jak wcześniej Phil Hogan zapowiadał podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce WPR ma wspierać nadal rolników i społeczności wiejskie oraz prowadzić do zrównoważonego rozwoju rolnictwa UE z poszanowaniem środowiska i ochrony klimatu. To kraje będą decydowały w jaki sposób główne założenia będą realizowane.

W dużym skrócie nowa wspólna polityka rolna oznacza dopłaty bezpośrednie mniejsze o 1 proc oraz  szacunkowo Polska ma dostać o 25 proc. mniej z funduszu rozwoju obszarów wiejskich. 

Komisja zamierza także ograniczyć możliwość przesuwania pieniędzy z puli na modernizację do puli na dopłaty. Ograniczenie ma być zmiejszone z 25% możliwych dotyczas do 15 proc w nowej perspektywie.

Równocześnie w propozycji można dopatrzyć się iż Komisja chce przeznaczyć więcej pieniędzy na małe gospodarstwa. Mają także być bardziej wspierani młodzi rolnicy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!