| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca wzywa do uzgodnienia ostatnich elementów pakietu reformy WPR

Podczas posiedzenia na wysokim szczeblu z prezydencją litewską Copa-Cogeca wezwała do uzgodnienia ostatnich elementów reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Copa-Cogeca wzywa do uzgodnienia ostatnich elementów pakietu reformy WPR
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, podkreślił, że ostateczne porozumienia jest niezbędne, aby umożliwić rolnikom i spółdzielniom realizację planów dot. produkcji i inwestycji. Dodał: - Porozumienie polityczne w sprawie reformy WPR osiągnięte latem jest zdecydowanie lepsze, niż wstępne propozycje i umożliwi rolnikom dalsze funkcjonowanie. Mam nadzieję, że instytucje UE jak najszybciej zatwierdzą je formalnie. Porozumienie co do nierozstrzygniętych kwestii budżetowych było niezbędne, aby nowa WPR mogła wejść w pełni w życie w 2015 r., przy zachowaniu okresu przejściowego w roku 2014.
 
Ministrowie rolnictwa UE omówili aktualną sytuację podczas posiedzenia w dniu 24 września br., natomiast jutro odbędą się końcowe rozmowy trójstronne na temat pakietu pomiędzy unijnymi negocjatorami z Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego. P. Pesonen wyraził następnie poważne obawy co do trwających negocjacji na temat liberalizacji handlu pomiędzy UE i Kanadą. - W negocjacjach brak równowagi. Tę sytuację należy zmienić. Kanada nadal domaga się wyższych kwot w przypadku wołowiny i wieprzowiny, zarówno w zakresie ilości, jak i warunków dostępu (równowaga pomiędzy mięsem świeżym i mrożonym), podczas gdy sama daje bardzo niewiele w zamian -.

Na zakończenie p. Pesonen powiedział, że Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła nową strategię leśną UE, przedstawioną przez Komisję, i wezwał ministrów UE i eurodeputowanych do osiągnięcia postępów w zakresie tej inicjatywy i wyrażania poglądów na jej temat. Następnie dodał: - Potrzeba spójnych ram, aby wszystkie elementy polityk obejmujących lasy były stosowane w sposób jednolity. Lasy pokrywają 40 % powierzchni UE oraz stanowią siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Równocześnie chronią one ekosystemy. Podstawą nowej strategii leśnej UE jest pojęcie zrównoważonej gospodarki leśnej. Ponadto nowa strategia uznaje wielofunkcyjność lasów i uwzględnia nowe wyzwania stojące przed sektorem, takie jak zmiana klimatu, różnorodność biologiczna i energia odnawialna. Nie możemy jednak zgodzić się na przyjęcie i promowanie w strategii »zasady kaskadowego wykorzystywania drewna«, jako że zagraża ona konkurencyjności sektora. Niezbędny jest więc przegląd strategii.


Tagi:
źródło: