| Autor: redakcja1

Dobiegł końca pierwszy nabór wniosków dla poszkodowanych sadowników, plantatorów truskawek i krzewów owocowych

Właściciele gospodarstw sadowniczych, plantacji truskawek lub krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw, mogli się ubiegać o wsparcie do 20 października 2023 r. Ze wstępnych statystyk wynika, że do biur powiatowych ARiMR wpłynęło blisko 10 tys. wniosków.

Dobiegł końca pierwszy nabór wniosków dla poszkodowanych sadowników, plantatorów truskawek i krzewów owocowych
Wnioski można było składać bezpośrednio w biurach powiatowych ARiMR, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl, a także wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej. Do tej pory zarejestrowano blisko 10 tys. wniosków – ponad 7,5 tys. złożyli sadownicy, natomiast ponad 2,4 tys. – plantatorzy truskawek lub krzewów owocowych. Nie są to dane ostateczne.

O dofinansowanie mogli się ubiegać producenci rolni, w gospodarstwach należących do których w 2023 r. przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni sadów, upraw krzewów owocowych i truskawek.

Przy obliczaniu wysokości dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy:

- 2,5 tys. zł – w przypadku upraw krzewów owocowych i truskawek;

- 5 tys. zł – jeśli chodzi o sady.

Jedno gospodarstwo nie może jednak otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. Co istotne, w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie pomniejszana o 50 proc.


Tagi:
źródło: