| Autor: redakcja3

PROW 2014-2020 to nowe szanse i możliwości. ARiMR o Wspólnej Polityce Rolnej

Przez prawie pięćdziesiąt lat oparte na traktatach unijnych główne cele Wspólnej Polityki Rolnej były niezmienne. Kolejne reformy wprowadziły zmiany tylko w instrumentach wykorzystywanych na potrzeby tej polityki. Początkowo elementy polityki rozwoju obszarów wiejskich były częścią WPR. Dopiero w 2000 r. Wspólną Politykę Rolną podzielono na dwa filary i ustanowiono osobną politykę poświęconą wyłącznie rozwojowi obszarów wiejskich.

PROW 2014-2020 to nowe szanse i możliwości. ARiMR o Wspólnej Polityce Rolnej

Pojawi się nowy rodzaj wsparcia: premia na restrukturyzację małych gospodarstw. Wspólna Polityka Rolna w strategii "EUROPA 2020" zakłada teraz "mocniejsze" wspieranie gospodarstw rodzinnych. W przeszłości małe gospodarstwa często nie mogły pozyskiwać środków unijnych, ponieważ nie posiadały odpowiedniego potencjału ekonomicznego, a ten był niezbywalnym warunkiem ubiegania się o pomoc. Teraz będzie doceniona ich rola w życiu społecznym i gospodarczym. W nowej perspektywie zaplanowano, że małe gospodarstwa będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 60 tys. zł.  Również w dwóch transzach: 80% i 20% po wykonaniu inwestycji zgodnie z biznesplanem.


Współczesny świat i globalna gospodarka stawiają przed gospodarzami nowe wyzwania. Nie wystarczy już tylko towar wyprodukować. Rolnik musi zadbać o  najwyższą jakość, atrakcyjność cenową i  znaleźć klienta. Zatem nie wystarczy nabyć nowy ciągnik czy maszynę, trzeba mieć innowacyjny pomysł i stale mieć na uwadze wymogi środowiska naturalnego, a nawet klimatu. Z nowości zasługujących na uwagę jest także nowe działanie polegające na tym, że gospodarze, czy przedsiębiorcy będą mogli dokonać zakupu maszyn i urządzeń służących do produkcji rolnej i świadczyć usługi na rzecz rolnictwa. Oczywiście, otrzymają refundację poniesionych kosztów.

Kluczową cechą wszystkich PROW dla poszczególnych krajów Wspólnoty będzie elastyczność. Takie podejście pozwoli na stałe zachowanie zdolności do zaspokajania zróżnicowanych i specyficznych, a nawet narodowych potrzeb państw członkowskich. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich tzw. EFFROW przewiduje specjalne wparcie dla następujących grup, obszarów i kwestii:

  • Młodzi rolnicy, ponieważ to oni są gwarancją przyszłości rolnictwa.
  • Drobni producenci rolni, ponieważ to oni zapewnią rynkowi różnorodność produktów.
  • Krótkie łańcuchy dostaw, ponieważ chodzi o zmniejszenie dystansu między bramą gospodarstwa, a talerzem konsumenta.
  • Sektory rolnictwa UE, które mają duży wpływ na obszar wiejski, ale wymagają restrukturyzacji.

Następna nowość wpisująca się w elastyczność przyjętej przez Komisję Europejską strategii wobec obszarów wiejskich polega na tym, że państwa członkowskie i regiony będą miały możliwość opracowania podprogramów rozwoju obszarów wiejskich, w których szczególną uwagę poświęci się ich specyficznym potrzebom i zasili je dodatkowymi środkami finansowymi. Dla przykładu w wielu krajach UE na większe wparcie mogą liczyć gospodarstwa rolne położone na obszarach górskich.

Prezes  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross zapewnia już teraz, że Agencja rozpocznie nabory wniosków o wsparcie z PROW 2014-2014 w 2015 roku.

Pełne uruchomienie Programu nastąpi w 2016 roku. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka ogrom pracy, ale jest na to dobrze przygotowana. Wszystko też wskazuje, że nasi rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy z terenów wiejskich będą potrafili skorzystać z wielkiej i być może już niepowtarzalnej szansy skorzystania ze wsparcia z PROW 2014-2020, bo wiele wskazuje, że w przyszłości aż tylu środków Polska nie zdoła uzyskać.



Tagi:
źródło: