Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Potencjalne możliwości wsparcia inwestycji w gospodarstwach winiarskich

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą wdrażane m. in....

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą wdrażane m. in. działania poprawiające ogólne wyniki gospodarstw rolnych. W związku tym, aktualnie zakłada się, że w obrębie „Modernizacji gospodarstw rolnych" pomoc będzie skierowana do gospodarstw o wielkości ekonomicznej 6-250 tys. euro – podkreśla Katarzyna Kuznowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pomoc będzie udzielana w postaci refundacji części kosztów kwalifikowalnych do 50% lub 60% w przypadku inwestycji zbiorowych lub realizowanych przez młodych rolników, a będą one obejmowały:
  • koszty budowy lub modernizacji budynków lub budowli;
  • koszty zakupu jak i instalacji lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn i wyposażenia do wartości rynkowej majątku;
  • koszty zakupu, a także instalacji lub budowy elementów infrastruktury technicznej;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
  • koszty zakładania sadów i plantacji krzewów owocowych owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat;
  • koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
W obrębie PROW 2014-2020 przewiduje się również instrument wsparcia dla młodych rolników. Premie na rozwój gospodarstw młodych rolników, w wysokości 100 tys. zł, będą przyznawane osobom poniżej 40 roku życia, posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe i po raz pierwszy rozpoczynający prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, a więc w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziły gospodarstwa rolnego jako kierujący.
 
Gospodarstwo młodego rolnika będzie musiało mieć:
  • powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej, a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa - równą co najmniej średniej wojewódzkiej oraz nie większą niż 300 ha,
  • wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 10 tys. euro i nie większą niż 100 tys. euro.
Małe gospodarstwa rolne, o wielkości ekonomicznej poniżej 6 tys. euro, będą mogły ubiegać się o pomoc w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw", na realizację określonego projektu przedstawionego w biznesplanie. Pomoc będzie przyznawana w postaci premii w wysokości do 60 tys. zł. W okresie realizacji biznesplanu będzie musiał nastąpić przyrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 6 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl