| Autor: redakcja1

Potencjalne możliwości wsparcia inwestycji w gospodarstwach winiarskich

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą wdrażane m. in. działania poprawiające ogólne wyniki gospodarstw rolnych. W związku tym, aktualnie zakłada się, że w obrębie „Modernizacji gospodarstw rolnych" pomoc będzie skierowana do gospodarstw o wielkości ekonomicznej 6-250 tys. euro – podkreśla Katarzyna Kuznowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Potencjalne możliwości wsparcia inwestycji w gospodarstwach winiarskich
Pomoc w ramach tego działania będzie przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży i sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie oraz przetwórstwa produktów rolnych pochodzących przede wszystkim z gospodarstwa, przy czym produkt będący wynikiem przetwarzania powinien być również produktem rolnym, tj. objętym Załącznikiem nr 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – zaznacza Katarzyna Kuznowicz.
 
Przez restrukturyzację rozumie się zasadnicze zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego opłacalności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa wyrażonej w tys. euro, w głównie w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej.
 
Ponadto w ramach "Pomoc na inwestycje w przetwórstwo/marketing i rozwój produktów rolnych (Przetwórstwo i marketing produktów rolnych)" została przewidziana pomoc w obrębie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych. Wsparcie będzie obejmowało również produkcję wina. Beneficjentem tego będą przedsiębiorcy, w tym grupy producentów rolnych, działający jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, a także rolnicy (podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie), którzy realizować będą inwestycje związane z rozpoczęciem działalności przetwórczej. Producenci rolni będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach naborów tematycznych ogłaszanych przez Prezesa ARiMR.
 
Proponowana maksymalna wysokość pomocy, możliwa do przyznania w okresie realizacji Programu jednemu beneficjentowi wynosi 2 000 000 złotych. W przypadku projektów realizowanych przez rolników składających wnioski w naborze tematycznym dotyczącym wsparcia rozpoczynania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, proponuje się, aby maksymalna kwota pomocy wynosiła 100 000 złotych, aczkolwiek wielkość pomocy przyznanej na realizację jednej operacji w tym przypadku nie może być niższa niż 10 000 zł.
 
Kuznowicz zaznacza, że z uwagi na to, że prace nad programem nie zostały zakończone, powyższe informacje mogą ulec zmianie.
 
Zakończenie negocjacji z Komisją Europejską dokumentu programowego zdecyduje o ostatecznym kształcie PROW 2014-2020 i przepisów krajowych, w tym dotyczących szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy m. in. dla ww. instrumentów. W związku z tym, kwestie dotyczące szczegółowych zapisów programu, czyli wielkości standardowej produkcji, wysokości pomocy nadal są omawiane.
 
Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z dnia 24 stycznia 2014 roku zamieszczony jest na stronie internetowej MRiRW. Przedmiotowy projekt nie jest ostateczny i uległ zmianom, głownie ze względu na wynik przeprowadzonych w lutym konsultacji.


Tagi:
źródło: