| Autor: redakcja1

W PE o uproszczeniu Wspólnej Polityki Rolnej

W dniu 4 maja br. w Brukseli odbędzie się prezentacja poglądów przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na kwestię uproszczenia zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej na okres 2014-2020.

W PE o uproszczeniu Wspólnej Polityki Rolnej

Uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej

Prezes Andrzej Gross ocenia, że struktura WPR po zmianach jest zbyt skomplikowana, a realne uproszczenie powinno być jednym z priorytetowych celów każdej przyszłej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa przede wszystkim planuje przeprowadzić ocenę (tzw. screening) zasad Wspólnej Polityki Rolnej w celu identyfikacji obszarów i elementów wymagających zmian i korekt w tym zakresie. Od 2016 roku unijny komisarz chce także poddać ocenie wdrożenie wymogu zazielenienia w krajach Wspólnoty. Tłumaczy to licznymi obawami o realizację przez rolników tego wymogu, które zgłaszają kraje członkowskie.
 
- Pozytywnie ustosunkowuję się do stanowiska nowego unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, który podczas ubiegłorocznego spotkania z organizacją Copa-Cogeca w grudniu, przedstawił plany ograniczenia biurokracji związanej z funkcjonowaniem Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w ramach dopłat bezpośrednich i zazielenienia. To naprawdę niezbędne, ułatwi pracę administracyjną, ale także ubieganie się rolników o dotacje. 2015  rok jest pierwszym rokiem wdrażania nowych przepisów Wspólnej Polityki Rolnej, co naturalnie stanowi duże wyzwanie dla administracji w państwach członkowskich Wspólnoty. Uproszczenia i ustępstwa są  więc niezbędne, aby rolnicy nie musieli ponosić kar na przykład za brak natychmiastowego dostosowania się do nowych procedur - podkreśla prezes ARiMR.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!