| Autor: redakcja1

W PE o uproszczeniu Wspólnej Polityki Rolnej

W dniu 4 maja br. w Brukseli odbędzie się prezentacja poglądów przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na kwestię uproszczenia zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej na okres 2014-2020.

W PE o uproszczeniu Wspólnej Polityki Rolnej
Komisja Europejska od lat nie ustaje w realizacji planu działań na rzecz uproszczenia WPR, uchylając setki przestarzałych aktów prawnych, wprowadzając reformy, dzięki którym WPR staje się sprawniejsza i przejrzystsza oraz doskonaląc praktykę stanowienia prawa i systemy informatyczne. Obecnie uproszczenia wymagają przede wszystkim przepisy dotyczące m.in. zazielenienia, organizacji producenckich, kar za zaniedbania w spełnianiu wymogów wzajemnej zgodności (cross-compliance) oraz systemów certyfikacji. Przedstawiciele Polski do tej pory zgłosili już postulaty o zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla drobnych rolników i ułatwienie pozyskiwania wsparcia młodym rolnikom.
 
Komisarz Phil Hogan do tej pory podjął działania prowadzące do usprawnienia zasad identyfikacji zwierząt  oraz związanych z nimi procedurami otrzymania wsparcia na produkcję, przedłużył termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie z 15 maja do 15 czerwca, a także powołał specjalną jednostkę w Komisji Europejskiej, która ma za zadanie doradzać państwom członkowskim zgłaszającym problemy z właściwą interpretacją zapisów nowej WPR. Młodzi rolnicy poza wsparciem w postaci dodatkowych funduszy w ramach płatności bezpośrednich będą także mieli możliwość uzyskania kredytów na preferencyjnych warunkach, co umożliwią specjalne fundusze gwarancyjne w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
 
W połowie bieżącego roku wspólne stanowisko w kwestii uproszczeń przedstawić ma Rada Unii Europejskiej, więc w kolejnych miesiącach możliwe będzie ukierunkowanie działań na najbardziej dotkliwe problemy.


Tagi:
źródło: