| Autor: mikolaj

Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii młodym rolnikom

W czwartek, 15 maja br. w Oddziałach Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Wsparcie to jest finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii młodym rolnikom
W naborze ARiMR ma do rozdzielenia 796,47 mln zł. Zdaniem Prezesa Agencji, Andrzeja Grossa wsparcie to jest bardzo oczekiwane na polskiej wsi i dlatego jest uruchamiane niezwłocznie po podpisaniu rozporządzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, które reguluje zasady tegorocznego naboru.

Polska spośród krajów całej Unii Europejskiej ma najmłodszych rolników. Według badań młodzi gospodarze (do 40 lat) stanowią w państwach Wspólnoty tylko 7%, tymczasem w Polsce ten odsetek sięga aż 13%. Szef Agencji wyraził nadzieję, że dzięki tegorocznemu naborowi, liczba młodych rolników jeszcze się zwiększy.

Warto podkreślić, iż w tegorocznym naborze, w stosunku do zasad obowiązujących w ubiegłych latach wprowadzono pewne zmiany. Najważniejszą z nich jest zwiększenie kwoty pomocy, którą może otrzymać młody rolnik. Teraz premia wyniesie 100 tys. zł a  poprzednio było to 75 tys. zł. ponadto wydłużony został z 12 do 15 miesięcy wymagany okres prowadzenia gospodarstwa przez młodego rolnika, liczony przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. 

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące wsparcia dla młodych rolników

Wydłużony został też termin na uzupełnienia wykształcenia przez młodych rolników w przypadku wystąpienia w ich gospodarstwach tzw. siły wyższej. Dotychczas np. w wypadku wystąpienia  różnego rodzaju klęsk żywiołowych - mieli 3 lata na zdobycie potrzebnych uprawnień rolniczych, licząc od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia. Teraz  będą mieli na  to 3 lata i 9 miesięcy. Ta zmiana dotyczy także beneficjentów z lat ubiegłych,  ale  muszą oni  udokumentować zaistnienie szczególnych zdarzeń losowych, które sprawiły, że wykształcenie zdobyli z opóźnieniem.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!