Według danych, wykonano odnowienia lasów na obszarze obejmującym 60,3 tys. ha, w tym 40,8% stanowiły zręby, a 37,5% – odnowienia pod osłoną drzewostanów.
Ponadto powierzchnia zalesień gruntów rolnych i nieużytków wyniosła 794 ha i była mniejsza o 9,6%. Poza tym prawie 118 ha zalesień uznano za powstałe w wyniku sukcesji naturalnej.
Z ogólnego obszaru zalesień 83,7% zostało wykonanych przez Lasy Państwowe, a 13,7% – przez właścicieli lasów prywatnych. Zalesiono 666 ha gruntów będących własnością Skarbu Państwa.
Z kolei prace pielęgnacyjne prowadzono na obszarze 301,1 tys. ha, czyli mniejszym o 6,3% niż rok wcześniej. Wykonywano je na 3,2% krajowej powierzchni lasów. Prace te koncentrowały się przede wszystkim na zabiegach przeprowadzanych w uprawach, które obejmowały 72,1% pielęgnowanego areału. Z ogólnej powierzchni objętej pielęgnacją 96,8% stanowiły lasy w zarządzie Lasów Państwowych, a 2,1% – lasy będące własnością prywatną. Natomiast melioracje leśne objęły obszar 66,6 tys. ha lasów.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
pixabay.com