| Autor: kkj6

Wielokrotnie zwiększono powierzchnię jaką można przeznaczyć na zalesienie gruntów

W tym roku pod zalesienie można przeznaczyć 5 razy więcej ziemi niż w roku ubiegłym. Dokładniej od 1 do 100 hektarów. W przyszłym miesiącu będzie można złożyć wniosek w tej sprawie.

Wielokrotnie zwiększono powierzchnię jaką można przeznaczyć na zalesienie gruntów

Jak do tej pory jedna osoba mogła pod zalezienie przeznaczyć tylko 20 ha ziemi. Przyczyną takiego ograniczenia były problemy powstałe w latach 2004- 2006, kiedy to po dotację na zalesianie zgłosiło się wiele osób niezwiązanych z rolnictwem.


Zwiększenie limitu powierzchni na sadzenie drzew to nie jedyna zmiana. Od tego roku można też zalesiać grunty na terenach „Natura 2000”. Wymogiem jest tylko dokument poświadczający, że zalesianie nie kłóci się z planami ochrony tych obszarów.


Gospodarze, którzy dysponują ziemią na tych terenach powinni zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie takiego dokumentu.


Wnioski na przyznanie dofinansowania tej akcji będą dostępne w Powiatowych Biurach Agencji Restrukturyzacji od czerwca do lipca tego roku. Niemniej jednak w celu zalesienia pola gospodarz musi pierw udać się do najbliższego nadleśnictwa z prośbą o wydanie zaświadczenia o zgodności zalesienia danego obszaru z planami ochrony.


Rolnicy, którzy już wcześniej brali udział w programie powinni pamiętać o terminach aplikowania wniosków. Gospodarzy, którzy zalesiali swoje pola w latach 2004-2006 obowiązuje termin od 1 czerwca do 15 lipca, a dla tych, którzy korzystają pierwszy raz termin upływa 16 maja br.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!