| Autor: redakcja6

Perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Jaki będzie nowy budżet UE dla gospodarzy?

Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, Polska uzyskała łącznie blisko 106 mld euro z budżetu Unii Europejskiej, z czego 28,5 mld euro na wspólną politykę rolną.

Perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Jaki będzie nowy budżet UE dla gospodarzy?
Zgodnie z postanowieniem, Polska uzyska w latach 2014-2020 łącznie 28,5 mld euro na politykę rolną. W porównaniu z obecną perspektywą finansową jest to wzrost środków o blisko 1,5 mld euro.
 
Zdaniem przedstawicieli władz polskich wpłynie to korzystnie na poprawę sytuacji polskich rolników. Jednak porównując pozycje unijnych transferów na pomoc wsi oraz na politykę spójności, można przypuszczać, ze budżet dla polskiego rolnictwa kształtuje się na znacznie gorszym poziomie (przeznaczone na politykę spójności koszty opiewają łącznie na kwotę blisko 73 mld euro).
 
W trakcie kończącej się obecnej perspektywy na lata 2007-2013, dopłaty dla polskich rolników były znacznie niższe niż w przypadku naszych sąsiadów. W Polsce wynosiły one bowiem 200 euro na 1 ha, natomiast w Niemczech czy Francji – 400 euro za 1 ha. Zaistniałą sytuację tłumaczono wówczas okresem przejściowym i gwarantowano wyrównanie stawek w najbliższej perspektywie. Jednak podczas szczytu obietnice te nie zostały spełnione.
 
Obecnie pieniądze unijne na rolnictwo polskie są dzielone po równo – połowa przeznaczona jest na I filar Wspólnej Polityki Rolnej – na dopłaty bezpośrednie, druga połowa na II filar fundusze na rozwój gospodarstw. W latach 2014-2020 podział ten ulegnie jednak zmianie. Na dopłaty pójdzie 19 mld euro, natomiast na II filar tylko 9,5 mld euro.

Ponadto, premier uzyskał zgodę na przesunięcie na dopłaty bezpośrednie 25% środków z programu rozwoju obszarów wiejskich. Jednak i ten fundusz został zmniejszony o 4,5 mld euro.
 
W całej Unii Europejskiej rolnictwo straciło 12% środków finansowych i  wobec 421 mld euro z poprzedniego okresu ukształtowało się na poziomie 373 mld euro. Głównym beneficjentem w tym sektorze jest Francja, która z samych dopłat bezpośrednich uzyska 47 mld euro.

Przypomnijmy, że wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej na płatności bezpośrednie (pierwszy filar) wynosiła 21,7 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich (drugi filar) - 13,5 mld euro. W sumie zatem Polska miała otrzymać 35 mld euro.

Poza tym jeśli założymy, że nie zmniejszy się suma płatności bezpośrednich i w dalszym ciągu pozostaną one na poziomie 20 mld euro (dotychczas Polska dopłacała do płatności bezpośrednich z krajowego budżetu), to na drugi filar może pozostać jedynie 8 mld euro. Biorąc pod uwagę obecną perspektywę - 13,5 mld euro - będzie to o 40% mniej. Przy uwzględnieniu innych zobowiązań np. na renty strukturalne i zalesienia może się okazać na wsparcie modernizacyjne nie będzie środków.

Zdaniem Stanisława Kalemby pieniądze z puli Wspólnej Polityki Rolnej to nie wszystkie środki, które trafią na polską wieś. Minister zapewnia bowiem, że duża część środków z funduszu polityki spójności ma być zainwestowana właśnie na wsi.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jak oceniacie ogólną sumę środków przyznanych Polsce i ich wielkość na rolnictwo? Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie.


Tagi:
źródło: