| Autor: redakcja1

Aktualna sytuacja w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie

Główny Lekarz Weterynarii informuje o aktualnej sytuacji w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Ukrainy.

Aktualna sytuacja w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie
W chwili obecnej w Europie odnotowuje się znacząca ilość zachorowań u drobiu oraz u ptaków dzikich. Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji i w Niemczech, natomiast najwięcej przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa w Niemczech i w Danii. Poniższa tabela obrazuje sytuację epizootyczną w poszczególnych państwach w okresie od 1 do 21 stycznia 2021 roku.
 
Kraj Liczba ognisk HPAI drobiu Liczba przypadków HPAI u ptaków dzikich
Francja 132 1
Niemcy 18 49
Polska 7 2
Węgry 3 1
Niderlandy 1 0
Szwecja 3 2
Dania 1 10
Finlandia 0 1
Litwa 1 3
Belgia 0 3
Czechy 0 1
Słowacja 0 1
Rumunia 0 4
Włochy 0 1
Hiszpania 0 1
Irlandia 0 7
Irlandia Północna 2 0
Wielka Brytania 2 0
Ukraina 2 0


W świetle powyższego w chwili obecnej sytuację w Polsce można określić jako stabilną. Istotnie przyczyniają się do tego działania prewencyjne i przeciwepizootycze prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną oraz nadzór sprawowany nad gospodarstwami utrzymującymi drób. Realizowany jest monitoring bierny tej choroby, prowadzony poprzez poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w PIWet-PIB Puławy.

Zarówno diagnostyka choroby jak i jej zwalczanie w Polsce opierają się o standardy prawa wspólnotowego i krajowego.


Tagi:
źródło: