| Autor: redakcja1

Utrzymuje się tendencja wzrostowa cen indyków

Według danych MRiRW ceny indyków w pierwszej połowie 2017 r. wykazywały tendencję wzrostową.

Utrzymuje się tendencja wzrostowa cen indyków
Początek roku był trudnym okresem dla hodowców indyków, ze względu na obniżenie się opłacalności produkcji. W styczniu br. relacja cen indyków do cen pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,5 i była najniższa od maja 2013 r. W styczniu br. przeciętnie za kilogram indyków producenci uzyskiwali 4,83 PLN, czyli aż o 95 gr mniej niż w styczniu 2016 r.
 
W kolejnych miesiącach różnice te ulegały zmniejszeniu, w związku z systematycznym wzrostem cen skupu indyków. W marcu br. ukształtowały się na poziomie 5,03 PLN/kg, wobec 5,53 PLN/kg w marcu poprzedniego roku, co oznacza, że były niższe o ponad 13%. W kwietniu różnica ta wyniosła już tylko 5% i indyki średnio skupowano po 5,10 PLN/kg, natomiast w maju br. po 5,22 PLN/kg, czyli jedynie o 0,4% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poprawiła się również opłacalność produkcji. W maju br. relacja cen indyków do cen pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,73.
 
Według obliczeń BGŻ BNP Paribas na podstawie danych MRiRW w czerwcu br. po raz pierwszy w 2017 r. przeciętna cena indyków przekroczyła poziom sprzed roku i wyniosła 5,36 PLN/kg, czyli o ponad 4% więcej w ujęciu rocznym.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!