| Autor: redakcja1

W I kwartale br. średnia cena jaj wyniosła 0,34 zł/szt

W pierwszym kwartale 2016 r. cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 33,82 zł za 100 sztuk i była o 2% mniejsza niż w roku poprzednim, ale o 23,7% wyższa niż w 2011 r., tj. przed wymianą klatek - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W I kwartale br. średnia cena jaj wyniosła 0,34 zł/szt

Ceny jaj

W relacji rok do roku, najbardziej potaniały jaja małe, klasy S o 7,4% oraz największe, klasy XL o 7,6%. Ceny jaj średnich, klasy M były niższe o 1,6%, a dużych, klasy L o 2,8%. W relacji do poprzedniego miesiąca potaniały jaja wszystkich klas wagowych przy czym najsilniej, bo o 9,1% jaja najmniejsze, klasy S. Jaja klasy XL staniały o 4,4%, klasy L o 6%, a klasy M o 2,2%.
 
Ceny skupu jaj przeznaczonych do przemysłowego przerobu były w pierwszym kwartale br. o ok. 10% niższe niż przed rokiem. W kwietniu nastąpił dalszy ich spadek o 27,5% w relacji do marca i o 25% w relacji do kwietnia 2015 r. Ich poziom był najniższy od 2011 r. Amplituda wahań cen była jak zwykle znaczna. Ceny detaliczne jaj konsumpcyjnych ustabilizowały się w pierwszym kwartale 2016 r. na poziomie ok. 0,51 zł za sztukę, tj. zbliżonym do poziomu z poprzedniego roku. W marcu br. jaja były w handlu detalicznym o ok. 2% tańsze niż przed miesiącem i przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!