| Autor: redakcja6

Ceny żywca drobiowego idą w górę

Od połowy maja na rynku drobiu w Polsce obserwowany jest wyraźny wzrost cen żywca kurcząt – poinformował Bank BGŻ.

Ceny żywca drobiowego idą w górę
W dniach od 23 do 29 czerwca 2014 średnia cena żywca w zakładach monitorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ukształtowała się na poziomie 3,92 zł/kg, co oznacza wzrost aż o 0,34 zł/kg, czyli 10% w okresie ośmiu tygodni. Warto przy tym zaznaczyć, że aktualne podwyżki wynikają głównie z czynników sezonowych, ale obserwowany poziom jest jednak niższy o 3,6% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
Odnotowane na przełomie maja i czerwca bieżącego roku wzrosty cen były znacznie wyższe niż w tym samym czasie na przestrzeni ostatnich pięciu lat, kiedy to ceny wzrastały średnio o 0,14 zł/kg. Według ekspertów Banku BGŻ, znaczna rolę w procesie kształtowania się cen mają czynniki popytowe, w tym rosnący eksport. Tendencja wzrostowa wywozu wskazuje bowiem na wysokie zainteresowanie polskim mięsem drobiowym na rynkach zagranicznych, oraz rosnącą konsumpcję w Polsce.
 
Z kolei rosnący popyt przełożył się na wzrost podaży żywca. Z danych GUS wynika, że liczba wstawień kurcząt w maju była na najwyższym odnotowanym do tej pory poziomie, czyli 77 mln sztuk. W skali roku oznacza to ponad 6-procentowy wzrost, tj. o 4,6 mln ton.
 
Specjaliści Banku BGŻ twierdzą, że w następnych tygodniach nastąpią kolejne wzrosty cen do poziomu około 3,9-4,0 zł/kg, które będę wspierane czynnikami sezonowymi, ale także wzrostem cen wieprzowiny.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!