| Autor: redakcja6

Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiu z Polski

Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że w okresie od stycznia do końca września 2013 roku nastąpił 2-procentowy spadek wolumenu eksportu nieprzetworzonego mięsa drobiowego w skali roku do poziomu 3,22 mln ton – poinformował Bank BGŻ.

Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiu z Polski
Jak podkreślają eksperci, w analizowanym okresie spadek wolumenu wywozu nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski był hamowany przez eksport na rynki pozaunijne, który w skali roku zwiększył się o 2%. Jednocześnie wywóz na teren krajów Wspólnoty zmalał o 3%. Należy przy tym podkreślić, że ten kierunek eksportu dominuje w strukturze eksportu, gdyż około 70% mięsa kierowane jest na rynek Unii Europejskiej.
 
Analitycy Banku BGŻ zwracają uwagę także na fakt, iż łączna obniżka była w dużej mierze spowodowana 11-procentowym zmniejszeniem wolumenu eksportu mięsa do Holandii, dokąd trafiło 92 tys. ton mniej mięsa oraz 6-procentowym do Niemiec 22 tys. ton mniej. Państwa te są głównymi eksporterami drobiu w Unii Europejskiej z udziałem wywozu na poziomie 22% i 11% odpowiednio. Zaraz po nich miejsce na podium zajmuje Polska (13% udział), a kolejne: Francja (12%) i Wielka Brytania (8%). Co ciekawe, dla tych krajów obserwowana była odwrotna tendencja – wzrostowa. Najbardziej dynamiczny wzrost nastąpił w przypadku Wielkiej Brytanii – 16% r/r, gdzie eksport wzrósł o 252 tys. ton.
 
Według specjalistów, eksport nieprzetworzonego mięsa drobiu z Polski kształtował się w omawianym okresie na poziomie o 8% wyższym w relacji rocznej i wyniósł 418 tys. ton. Oznacza to jednak znaczne spowolnienie w stosunku do 17-procentowego wzrostu w 2012 roku.
 
Z danych Eurostatu wynika, iż motorem dla polskiego wywozu stały się rynki pozaunijne. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku do krajów trzecich Polska dostarczyła o 27% więcej nieprzetworzonego drobiu w stosunku do roku poprzedniego. Największymi odbiorcami były Benin i Hongkong z udziałem 19% i 18% w ciągu roku. Z kolei łączny udział wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi i Rosji wyniósł 28%.
 
W analizowanym okresie Ukraina zakupiła od Polski 10,2 tys. ton mięsa drobiowego, Rosja 7,6 tys. ton, a Białoruś 4,4 tys. ton. Wśród tych krajów najbardziej dynamiczniej rozwijał się eksport do Rosji, który ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku podwoił się.
 
Niemniej, wywóz drobiu na rynki pozaunijne stanowi jedynie około 20% łącznego wolumenu wywozu. Wszystko jednak wskazuje na to, że w kolejnych latach udział ten będzie się zwiększał, ze względu na wzrost konsumpcji tego gatunku mięsa na rynkach rozwijających się, napędzający import.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!