| Autor: redakcja1

Handel jajami i ich przetworami w UE (I-IV 2014)

Jak wynika z danych Komisji Unii Europejskiej, unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych w ekwiwalencie jaj do krajów trzecich w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2014 roku zwiększył się w stosunku do tego samego okresu 2013 r. o 10% do 73,7 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 11% do ok. 29 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.

Handel jajami i ich przetworami w UE (I-IV 2014)
Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i ich przetworami zwiększyło się w obrębie roku o 20% do 70,8 tys. ton. Największymi eksporterami tych produktów poza Unię Europejską były Holandia, Włochy, Francja, Niemcy i Polska. Wysyłki polskich jaj i przetworów zwiększyły się w analizowanym czasie 2014 roku o ponad 200% do ok. 5 tys. ton.
 
Głównym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, z poziomem importu ok. 25 tys. ton, w tym szczególnie suszonej albuminy jaj, a w obrębie roku dostawy na ten rynek zwiększyły się o 33%. Kolejnymi odbiorcami były Szwajcaria – spadek o 7% do 13,8 tys. ton) i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wzrost o 6% do 3,2 tys. ton, przy czym do tej pory wysyłano tam z UE głównie jaja spożywcze. Zmalały natomiast o 27% dostawy suszonej albuminy jaj do Rosji do 2,9 tys. ton oraz o ponad połowę jaj spożywczych do Angoli do 2,7 tys. ton.
 
Import jaj i przetworów z krajów trzecich do UE w okresie od styczna do kwietnia tego roku zmniejszył się o 59% do 4,2 tys. ton. W strukturze towarowej przywozu dominowały przetwory jajeczne. Największymi dostawcami tych towarów do UE były Indie i USA.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!