| Autor: redakcja1

Nowe ognisko ptasiej grypy w Niemczech

W dniu 28 lipca br. na przemysłowej fermie kur niosek w Herzlake w Dolnej Saksonii, w północno-zachodniej części Niemiec, odnotowano nowy przypadek wirusa wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H7N7 – podaje FAMMU/FAPA.

Nowe ognisko ptasiej grypy w Niemczech

Ze stada liczącego ponad 20 tys. szt. niosek wykryto 50 przypadków śmiertelnych. Pozostałe stado niezwłocznie zlikwidowano i wprowadzono inne środki ochronne w zakresie zdrowia zwierząt podane w dyrektywie 2005/94/WE.

 

Jest to ten sam rodzaj wirusa, który zaatakował w połowie lipca tego roku kury nioski w Wielkiej Brytanii, a kilka lat temu spowodował szereg przypadków zachorowań w Europie. Niestety jaja z zakażonej fermy niemieckiej zdążyły już zostać rozwiezione po Dolnej Saksonii, ale na szczęście nie trafiły do innych landów ani na eksport. Dolna Saksonia jest ważnym regionem produkcji drobiarskiej w Niemczech. W grudniu 2014 r. miały tam miejsce przypadki wysoko zjadliwej ptasiej grypy, wywołanej przez wirus podtypu H5N8. W marcu i kwietniu br. w Dolnej Saksonii wystąpiły także ogniska ptasiej grypy o niskiej zjadliwości.

 

W dniu 31 lipca br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję Komisji (UE) 2015/1319 z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w związku z wysoce zjadliwą ptasią grypą podtypu H7N7 w Niemczech. W decyzji określono obszary zapowietrzony i zagrożony, na których zastosowanie mają środki ochronne. Zakończenie użycia środków na obszarze zapowietrzonym prognozowane jest w dniu 19 sierpnia br., a na obszarze zagrożonym – w dniu 28 sierpnia br. Decyzja 2015/1160 obowiązuje do dnia 31 grudnia 2015 r.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!