| Autor: redakcja6

Podsumowanie pierwszej połowy 2013 na rynku jaj w Polsce

Jak podała FAMMU/FAPA, od początku do połowy 2013 roku ceny jaj spożywczych spadły z uwagi na odbudowę produkcji jaj i zrównoważenie sytuacji podażowo-popytowej.

Podsumowanie pierwszej połowy 2013 na rynku jaj w Polsce
Według ekspertów, zniesienie przez komisję Europejską w grudniu 2012 roku ostatnich refundacji do eksportu jaj i przetworów jajecznych z Unii Europejskiej do krajów trzecich wpłynęło na większą podaż jaj na rynku unijny.
 
Jak podają specjaliści, w pierwszej połowie 2013 roku średnia unijna cena sprzedaży jaj klasy L i M wyniosła 131,4 euro/100 kg i była o 19% niższa niż w okresie 2012 roku.

W Polsce w tym samym czasie jaja potaniały o 17%, a średnia cena półroczna ukształtowała się na poziomie 137 euro/100 kg i przekroczyła o 4% przeciętną cenę unijną. Na skutek tego spadku znacznie pogorszyła się opłacalność produkcji jaj w Unii Europejskiej. Wzrost zużycia przetworów z jaj wpłynął na utrzymywanie się cen tych towarów na wysokim poziomie.
 
W przypadku eksportu z Polski obserwowano wzrost wolumenu wywozu jaj i przetworów jajecznych z naszego kraju, który wzrósł o 1% do około 109,4 tys. ton. Osiągnął tym samym wartość o 20% niższa niż przed rokiem, kiedy to notowano wolumen w wysokości 112,4 mln euro.
 
Największe wpływy uzyskano z eksportu jaj w skorupkach, który stanowił 86% wartości wywozu. Wielkość sprzedaży tych produktów wzrosła w analizowanym okresie o 2% do 99,4 tys. ton, jej wartość była o 22% niższa i wyniosła 97 mln euro.
 
W strukturze sprzedaży jaj w skorupkach dominowały jaja spożywcze – 88%. Kolejne miejsce zajęły jaja wylęgowe kurze – 10%, a 1% jaj wylęgowe indycze lub gęsie. W porównaniu z 2012 rokiem udział jaj spożywczych zmniejszył się o 4 punkty procentowe na korzyść jaj wylęgowych. Opłacalność polskiego eksportu jaj spożywczych znacznie się obniżyła i wyniosła 90 euro za 100 kilogramów. Oznacza to, że spadła o jedną trzecią wobec pierwszego półrocza 2012 roku.
 
Największe ilości jaj i przetworów jajecznych z Polski trafiło tradycyjnie na rynki państw członkowskich Unii Europejskiej. Największy odbiorca – Niemcy zaimportował o 29% więcej jaj i przetworów niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku o łącznej wartości 31 mln euro. 
 
Analizując import jaj do Polski w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku, zauważono przywóz jaj i przetworów jajecznych na poziomie 31 mln euro, tj. o 23% większym w relacji rocznej. W strukturze towarowej przywozu dominowały jaja spożywcze – około dwie trzecie całości. Z kolei spośród jaj w skorupkach najwięcej przywieziono jaj wylęgowych: 37% - kurzych, 29% - indyczych lub gęsich. Natomiast 29% stanowiły jaja spożywcze.
 
Największe ilości jaj i przetworów pochodziło tradycyjnie z krajów Wspólnoty. Niemcy utraciły dotychczasową pozycję lidera w sprzedaży jaj do Polski, pomimo notowanego w ciągu roku wzrostu – o 17%. Większy udział w zakupach miały jaja holenderskie, który zwiększył się w tym czasie o jedną trzecią. Z kolei w przypadku państw trzecich najwięcej jaj do Polski sprowadziła Kanada, ale wartość zakupów była o 22% niższa w relacji rocznej - podaje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: