| Autor: redakcja1

Polski handel zagraniczny drobiem

Na początku 2020 r. odnotowano pogorszenie wyników w eksporcie drobiu z Polski.

Polski handel zagraniczny drobiem
Największy wpływ na spadek kontyngentu wywozu drobiu miało zamknięcie dla krajowych eksporterów części pozaunijnych rynków zbytu z powodu wykrycia ognisk grypy ptaków w niektórych rejonach Polski.
 
Ponadto, czynnikiem oddziaływującym negatywnie na poziom wysyłki były ograniczenia logistyczne w handlu międzynarodowym spowodowane pandemią COVID-19. W miesiącach styczeń–kwiecień br. z Polski w ekwiwalencie tuszek wysłano 549 tys. ton drobiu, a więc mniej o 7% niż przed rokiem. Wartość wywiezionych w tym czasie produktów drobiowych wyniosła 4,1 mld zł i była o 5% niższa niż przed rokiem.
 
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w stosunku do porównywalnego okresu minionego roku wywóz drobiu na rynek UE zmniejszył się o 3% do 432 tys. ton, a sprzedaż do krajów pozaunijnych – o 19% do 117 tys. ton.
 
W pierwszych czterech miesiącach 2020 r. do Polski w ekwiwalencie tuszek sprowadzono 46 tys. ton drobiu, a więc mniej o 25% niż w porównywalnym okresie 2019 r., a wydatki poniesione na zakup produktów drobiowych wyniosły 387 mln zł i były o 20% niższe.
 
Nadwyżka handlu zagranicznego produktami drobiowymi ukształtowała się w granicy 502 tys. ton, czyli mniejszym o 4,5% niż w porównywalnym okresie 2019 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!