| Autor: redakcja1

Prognoza cen drobiu we wrześniu i grudniu 2015 r.

Duża podaż drobiu z produkcji krajowej oraz mniejsze niż przed rokiem ceny drobiu w UE wywierały presję na spadek cen w kraju. W okresie pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. ceny skupu kurcząt brojlerów kształtowały się na poziomie sporo niższym niż przed rokiem – zauważa Agencja Rynku Rolnego.

Prognoza cen drobiu we wrześniu i grudniu 2015 r.

Ceny drobiu w czerwcu 2015 r.

Jak wynika z danych z zakładów drobiarskich objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w czerwcu 2015 r., kurczęta brojlery skupowano przeciętnie po 3,59 zł/kg, a zatem o 7% taniej niż przed rokiem. Ceny skupu indyków w okresie od stycznia do maja 2015 r. kształtowały się na poziomie wyższym niż przed rokiem, ale w czerwcu były o 2% tańsze niż rok wcześniej i wynosiły 5,83 zł/kg.

Ceny drobiu w UE

Od początku 2015 r. mniejsze niż przed rokiem były także ceny zbytu tuszek kurcząt. W czerwcu br. tuszki kurcząt sprzedawano po 5,79 zł/kg, czyli o 7% taniej niż przed rokiem. Ceny kurcząt wyrażone w walucie unijnej kształtują się nadal na poziomie najmniejszym w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w czerwcu br. przeciętna cena sprzedaży tuszek kurcząt w Polsce wyniosła 139,33 EUR/100 kg i była niższa o 53 EUR/kg od średniej ceny w UE - 192,12 EUR/kg oraz o 39 EUR/kg od ceny w Wielkiej Brytanii, największego konkurenta Polski na unijnym rynku mięsa drobiowego.

Prognozy cen drobiu we wrześniu i grudniu 2015 r.

W drugiej połowie 2015 r. ceny skupu kurcząt brojlerów mogą wykazywać lekką tendencję zniżkową ze względu na prognozowany duży wzrost produkcji mięsa drobiowego.  Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową, Zespół Ekspertów Agencji Rynku Rolnego ocenił, że przeciętne ceny kurcząt w skupie mogą przedstawiać się następująco:
  • we wrześniu: 3,50-3,70 zł/kg,
  • w grudniu: 3,30-3,60 zł/kg.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!