| Autor: redakcja1

Ptasia grypa w Austrii, Niemczech i na Węgrzech

W dniach 8-11 listopada br. pojawiły się pierwsze ogniska ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Niemczech i Austrii, a także następne przypadki na Węgrzech.

Ptasia grypa w Austrii, Niemczech i na Węgrzech

Ptasia grypa w UE

W związku z tym, w dniu 17 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/2010, 2016/2011 i 2016/2012 z dnia 16 listopada br. dotyczące niektórych środków ochronnych w stosunku do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na Węgrzech, w Niemczech i Austrii.
 
Ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Powyższe decyzje stosuje się do 31 grudnia 2016 r.
 
Ten sam wirus H5N8 wystąpił też ostatnio u dzikich ptaków w innych państwach – w Polsce, Holandii, Danii, Chorwacji, Szwajcarii i Izraelu. W obrębie następnych kilku tygodni przewiduje się pojawienie się kolejnych ognisk ptasiej grypy w Europie, co ma związek z migracją dzikiego ptactwa do Afryki. W Danii i Holandii wydano nakaz utrzymywania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, co ma zapobiec przenoszeniu się wirusa od dzikich ptaków. Poza tym jak wskazuje FAMMU/FAPA, zastosowanie takiego rozwiązania rozważają także Niemcy.
 
Tymczasem kilka krajów trzecich – Japonia, Korea Płd., RPA oraz Bośnia i Hercegowina, wprowadziło już obostrzenia importowe wobec niemieckiego drobiu z powodu ptasiej grypy. Ukraina zawiesiła przywóz drobiu z Austrii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!