| Autor: redakcja1

Ptasia grypa u drobiu w Polsce

Na początku grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwotnego ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Polsce.

Ptasia grypa u drobiu w Polsce

Ptasia grypa w Polsce

Ognisko wykryto w stadzie gęsi, w gospodarstwie położonym w gminie Deszczno, tj. powiat gorzowski, województwo lubuskie. Wszystkie ptaki w ognisku choroby zostały zlikwidowane, a ich zwłoki przekazano do utylizacji, zakończono również prowadzenie ostatecznego oczyszczania i dezynfekcji.
 
W obrębie dochodzenia epizootycznego zidentyfikowano 3 gospodarstwa kontaktowe, które objęto zwiększonym nadzorem weterynaryjnym. Drób utrzymywany w tych gospodarstwach nie wykazuje objawów choroby, pobrano także próbki do badań w kierunku grypy ptaków, wszystkie wyniki były ujemne. Wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony o promieniach odpowiednio 3 i 10 km od ogniska choroby. Na tych obszarach prowadzone są systematyczne kontrole gospodarstw, w których utrzymywany jest drób. Na chwilę obecną nie stwierdzono podejrzeń wystąpienia ptasiej grypy w jakimkolwiek innym gospodarstwie.
 
Niektóre kraje trzecie, tj. Ukraina, RPA, Chiny, Wietnam i Tajwan wprowadziły obostrzenia w handlu drobiem i produktami drobiowymi z Polski. W wyniku negocjacji przeprowadzonych przez Głównego Lekarza Weterynarii, władze weterynaryjne Ukrainy ograniczyły restrykcje do terytorium województwa lubuskiego. Obecnie prowadzone są intensywne negocjacje z władzami RPA, Chin, Wietnamu i Tajwanu w zakresie minimalizacji wprowadzonych przez te kraje restrykcji w obrocie drobiem i produktami drobiowymi z Polski.
 
W ostatnim tygodniu ptasie grypa u drobiu pojawiła się też w innych państwach członkowskich UE: w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Austrii, Francji i na Węgrzech. W związku z tym, 3 grudnia br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2016/2122 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich. W następstwie pojawienia się nowych ognisk choroby, w dniu 9 grudnia br. ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2016/2219 zmieniająca załącznik do decyzji nr 2016/2122.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!