Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ptasia grypa u drobiu w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na początku grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwotnego ogniska...

Na początku grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwotnego ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ptasia grypa w Polsce

Ognisko wykryto w stadzie gęsi, w gospodarstwie położonym w gminie Deszczno, tj. powiat gorzowski, województwo lubuskie. Wszystkie ptaki w ognisku choroby zostały zlikwidowane, a ich zwłoki przekazano do utylizacji, zakończono również prowadzenie ostatecznego oczyszczania i dezynfekcji.
 
W obrębie dochodzenia epizootycznego zidentyfikowano 3 gospodarstwa kontaktowe, które objęto zwiększonym nadzorem weterynaryjnym. Drób utrzymywany w tych gospodarstwach nie wykazuje objawów choroby, pobrano także próbki do badań w kierunku grypy ptaków, wszystkie wyniki były ujemne. Wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony o promieniach odpowiednio 3 i 10 km od ogniska choroby. Na tych obszarach prowadzone są systematyczne kontrole gospodarstw, w których utrzymywany jest drób. Na chwilę obecną nie stwierdzono podejrzeń wystąpienia ptasiej grypy w jakimkolwiek innym gospodarstwie.
 
Niektóre kraje trzecie, tj. Ukraina, RPA, Chiny, Wietnam i Tajwan wprowadziły obostrzenia w handlu drobiem i produktami drobiowymi z Polski. W wyniku negocjacji przeprowadzonych przez Głównego Lekarza Weterynarii, władze weterynaryjne Ukrainy ograniczyły restrykcje do terytorium województwa lubuskiego. Obecnie prowadzone są intensywne negocjacje z władzami RPA, Chin, Wietnamu i Tajwanu w zakresie minimalizacji wprowadzonych przez te kraje restrykcji w obrocie drobiem i produktami drobiowymi z Polski.
 
W ostatnim tygodniu ptasie grypa u drobiu pojawiła się też w innych państwach członkowskich UE: w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Austrii, Francji i na Węgrzech. W związku z tym, 3 grudnia br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2016/2122 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich. W następstwie pojawienia się nowych ognisk choroby, w dniu 9 grudnia br. ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2016/2219 zmieniająca załącznik do decyzji nr 2016/2122.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl