| Autor: redakcja1

Rynek drobiu w Polsce

W okresie pięciu miesięcy 2017 r. minimalnie zwiększyły się koszty paszowe w chowie kurcząt rzeźnych.

Rynek drobiu w Polsce
Pełnoporcjowe mieszanki pasz dla kurcząt podrożały o 0,7% w skali roku. Pasze dla indyków były o 1,6% droższe. W maju 2017 r., w porównaniu z kwietniem, pasze dla kurcząt kosztowały więcej o 4,7%, a dla indyków o 0,6%. Ceny skupu kurcząt do kwietnia wykazywały zwyżkę.
 
W maju ich poziom zmniejszył się o 2,5% w relacji miesiąc do miesiąca, a w czerwcu ponownie wzrósł o 4,7%. Jednak ich poziom był mniejszy o 2,6% niż w czerwcu 2016 r. Ceny skupu indyków rzeźnych zwiększyły się w czerwcu w relacji do maja o 5% i były o 2% wyższe niż w roku poprzednim.
 
Według Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszym półroczu br. przeciętna cena skupu kurcząt była niższa o 1,7% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a indyków o 8%. Średni stosunek cen żywiec/pasza na rynku kurcząt wyniósł 2,52 względem 2,58 przed rokiem, a na rynku indyków 3,79 wobec 4,18.
 
W czerwcu relacje te poprawiły się w przypadku kurcząt do 2,55, a w przypadku indyków do 4,00. Były to jednak relacje mniejsze niż w czerwcu 2016 r. Rentowność produkcji kurcząt i indyków uległa więc dalszemu pogorszeniu.
 
Cena zbytu tuszki kurcząt w zakładach przemysłu drobiarskiego była w czerwcu br. o 4,8% większa niż przed miesiącem, ale o 6,9% niższa niż przed rokiem. Cena zbytu indyków zmniejszyła się w relacji do maja o 2,2% i była o 1,7% mniejsza niż w czerwcu 2016 r.
 
Miesięczna cena detaliczna kurczęcia patroszonego w okresie styczeń-maj 2017 r. wyniosła 6,79 zł/kg i była o 0,1% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Można więc stwierdzić, że mimo grypy ptaków, ceny drobiu na rynku detalicznym były stabilne.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!