| Autor: redakcja1

Rynek jaj spożywczych. Święta nie wpłynęły na wzrost cen

Na rynku jaj spożywczych, pomimo okresu świątecznego, nie odnotowano wzrostów cen. Indeks cen jaj spożywczych Banku BGŻ w tygodniu 23-29.03.2015 ukształtował się na poziomie 32,7 zł/100 sztuk, co oznacza 6-procentową zwyżkę cen w obrębie roku. Jednakże zmalał on o 5 proc. - 1,7 zł/100 szt. w okresie ostatnich dwóch tygodni – podaje Bank BGŻ.

Rynek jaj spożywczych. Święta nie wpłynęły na wzrost cen

Ceny jaj w Polsce

Jeszcze większe spadki zanotowano dla jaj przetwórczych. Jak wynika z danych MRiRW w tygodniu 23-29.04.2015 płacono średnio 3062 zł/t, tj. 15-procentowa zniżka w czasie czterech tygodni. Aktualna cena jaj przetwórczych jest także o 22 proc. mniejsza od najwyższej ceny odnotowanej od początku 2015 r. Takie spadki wynikają w pewnym stopniu z sytuacji na rynku UE, gdzie ceny jaj zmniejszyły się w ostatnich dwóch tygodniach o 3 proc.

Wzrost produkcji w UE

Niemniej jednak, analizy KE związane z rynkiem jaj spożywczych w UE wskazują na utrzymywanie się wzrostowej dynamiki produkcji w 2015 r. na poziomie 1 proc. Będzie ona napędzana przez większą produkcję w Hiszpanii o 7 proc., Wielkiej Brytanii o 2,3 proc. i Włoszech o 1,3 proc. Zdaniem KE w Polsce produkcja jaj powinna wzrosnąć o 1,9 proc. Tym samym konsumpcja jaj w kraju, jak podaje IERiGŻ, utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. W 2014 r. spożycie w kraju wyniosło przeciętnie 152 szt. na osobę. Dla porównania w 2010 była ona o 25-procent większa i wyniosła 202 szt.

Kluczowe niskie ceny pasz dla niosek

Kluczowe dla producentów jaj jest jednak utrzymanie się cen pasz na stosunkowo niskim poziomie. W lutym ceny pasz dla kur niosek wyniosły 993 zł/t, o 5 proc. mniej niż przed rokiem. Uwarunkowania rynkowe dla producentów jaj spożywczych w tym roku nie są zatem zbyt korzystne, niemniej stosunkowo niskie ceny pasz powinny pomóc w stabilizowaniu sytuacji finansowej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!