| Autor: mikolaj

Rynek kurcząt brojlerów w Polsce

Na rynku kurcząt brojlerów początek roku rozpoczął się od niewielkich spadków - informują analitycy Banku BGŻ.

Rynek kurcząt brojlerów w Polsce
W tygodniu 13-19.01.2014 r. przeciętna cena odnotowana w zakładach monitorowanych przez MRiRW wyniosła 3,49 zł/kg. Oznacza to, że od połowy grudnia, kiedy ostatnio można było zobserwować wzrost, ceny w ciągu 5 tygodni obniżyły się średnio o 2% (0,07 zł/kg).

Są to stosunkowo niewielkie zmiany, jednak biorąc pod uwagę dane o wylęgach można spodziewać się kolejnych obniżek cen żywca. Dane GUS za listopad i grudzień 2013 r. wskazują na 10-procentowe i 16-procentowe wzrosty w liczbie wstawień w tych miesiącach w porównaniu z analogicznymi miesiącami rok wcześniej. W rezultacie w grudniu ok. 69,1 mln szt. piskląt brojlerów zostało przeznaczonych do produkcji, czyli o 9,4 mln szt. więcej niż rok wcześniej.

Taki wzrost liczby wstawień wynikał w dużej mierze z obserwowanego w II poł. 2013 r. wzrostu cen żywca i niższych kosztów pasz. Według danych MRiRW średnia cena paszy grower/finisher dla kurcząt brojlerów w listopadzie 2013 r. była o 12% niższa w skali roku. Ponadto, w kolejnych miesiącach oczekuje się niewielkich spadków, bądź stabilizacji ich cen.

Biorąc pod uwagę ok. 6 tygodniowy cykl produkcji, ta zwiększona liczba żywca powinna trafić na rynek na przełomie stycznia i lutego. Może to wpłynąć na nieznaczne osłabienie się cen kurcząt brojlerów.

Na kształtowanie się cen żywca w ostatnich tygodniach mają również wpływ spadki cen trzody chlewnej. W poprzednich 7 latach zależność tygodniowa cen żywca dla tych dwóch segmentów była znaczna (współczynnik korelacji na poziomie 0,86).

Oczywiście na poziom cen będą miały znaczny wpływ również czynniki popytowe na rynku krajowym i rynku UE, gdzie kierowana jest zdecydowana większość eksportu nieprzetworzonego mięsa drobiowego. Tutaj z kolei, od początku roku obserwujemy również nieduże spadki cen żywca - podaje Bank BGŻ


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!