| Autor: redakcja1

Spadek cen kurcząt brojlerów (maj 2015)

Jak wynika ze wstępnych danych Komisji Europejskiej, przeciętna cena sprzedaży kurcząt brojlerów (tuszki patroszone z szyjami 65%) na rynku unijnym w maju br. wyniosła 188,7 EUR/100 kg i w stosunku do kwietnia zmniejszyła się o 0,6% - podaje FAMMU/FAPA.

Spadek cen kurcząt brojlerów (maj 2015)

Ceny kurcząt brojlerów

W obrębie roku ceny były o 3,3% mniejsze, a odniesieniu do średniej z lat 2010-2014 jeszcze o 1% wyższe. W maju kurczęta potaniały w piętnastu państwach członkowskich, w największym stopniu w Bułgarii o 4,4%. W ośmiu krajach UE ceny brojlerów wzrosły, w tym najbardziej w Polsce i Szwecji o 7%.

 

Ceny polskich kurcząt były jednak ponownie najniższe w całym ugrupowaniu i wyniosły 134,7 EUR/100 kg, stanowiąc 71% przeciętnej unijnej. Najwięcej za kurczęta płacono tradycyjnie w Finlandii i Niemczech po 262-263 EUR/100 kg.

 

Ceny kurcząt w UE malały sukcesywnie od sierpnia do końca 2014 r. Na spadek cen wpływ miały czynniki sezonowe, mniejsze ceny pasz i wzrost produkcji drobiu na skutek poprawy jej rentowności. Nieznaczny wzrost notowań od początku br. był wspierany rosnącym wywozem do krajów trzecich, przede wszystkim na rynki afrykańskie i azjatyckie.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!