| Autor: redakcja1

Niższy eksport drobiu z UE w 2015 roku

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w 2015 r. UE dostarczyła do krajów trzecich ponad 1,4 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, tj. o 0,6% mniej niż w 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Niższy eksport drobiu z UE w 2015 roku

Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej kontyngentu wysyłki dominowały produkty z kurcząt - 86% ogółu eksportu drobiu łącznie, których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 0,2% do 1,2 mln ton. Zmalał z kolei wywóz mięsa indyczego o 1,5% do 138 tys. ton, żywca drobiu o 4,6% do 14 tys. ton, mięsa kaczek o 19% do 5,7 tys. ton i pozostałych produktów, czyli podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego o 16% do 36,7 tys. ton. Większa była za to sprzedaż gęsiny o 21% do 3,3 tys. ton.
 
Największe ilości drobiu dostarczyły poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnej wysyłce wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy zwiększyły się o niemal o jedną czwartą. Wywóz z Niemiec i Wielkiej Brytanii zmniejszył się ze względu na obostrzenia w handlu wprowadzone w pierwszej połowie zeszłego roku, z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8.
 
Głównymi importerami drobiu z UE w analizowanym czasie były RPA, Arabia Saudyjska, Benin i Hongkong. eksport do Rosji obniżył się do 1,7 tys. ton, ze względu na embargo na importu mięsa drobiu z UE wprowadzone w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym wyłącznie pisklęta oraz minimalne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego. Wyższe były za to dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany, Arabii Saudyjskiej, RPA i na Ukrainę. Mniejsza niż rok wcześniej była sprzedaż do Hongkongu, Beninu, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 
Wywóz sektora drobiu z krajów trzecich do UE w 2015 r. wyniósł 806 tys. ton i był o 2,2% większy niż rok wcześniej. Pozycję czołowego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z 55% całkowitego przywozu, jednak przy obniżce wysyłek o 2,3% w ujęciu roku do 443,5 tys. ton. Brazylia zmieniła preferowane kierunki zbytu dla swojego drobiu, zmniejszając dostawy do UE, wzrosła również konsumpcja w kraju.
 
Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, zwiększyły się w ujęciu roku o 7,7% do 273,8 tys. ton. Trzecim dostawcą drobiu do UE stała się Ukraina, która ulokowała na rynku unijnym 36 tys. ton mięsa kurcząt, czyli o ponad 60% więcej niż rok wcześniej.
 
Wzrost dostaw do UE nastąpił za sprawą bezcłowych wolumenów w wysokości 36 tys. ton rocznie w ramach obustronnej umowy o wolnym handlu. Największe ilości ukraińskiego drobiu trafiły do Holandii i Niemiec. Zmalały z kolei dostawy drobiu do UE z Chin o 6% do 24,4 tys. ton, Chile o 17% do 16 tys. ton, Argentyny o 18% do 8,2 tys. ton i Izraela o 38% do 1,6 tys. ton.Tagi:
źródło: