| Autor: redakcja1

Światowy eksport drobiu spadnie do 10,2 mln ton

Jak wynika z prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) globalna wysyłka mięsa drobiowego wyniesie w 2015 r. 10,2 mln t. Jest to 2% mniej niż przed rokiem.

Światowy eksport drobiu spadnie do 10,2 mln ton

Światowy eksport drobiu

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, na taką zniżkę spory wpływ ma niższy kontyngent wywozu z rynku Stanów Zjednoczonych, który w obrębie roku zmniejszy się najprawdopodobniej o 10%, tj. 322 tys. t do 2,9 mln t. Spadek światowego eksportu hamowany będzie przede wszystkim przez dwóch ważnych graczy, tj. Brazylię i UE. Zwiększyli oni kontyngent mięsa drobiowego kierowany na rynek globalny odpowiednio o 5,1 i 1,5%.

W wyniku tych zmian pozycję czołowego eksportera mięsa drobiowego w 2015 r. umacnia Brazylia. Zdaniem USDA, udział Brazylii w handlu światowym zwiększy się z 34% do 37% w 2015 r. Udział Stanów Zjednoczonych najprawdopodobniej zmaleje z 32% w 2014 r. do 29%. Udział UE pozostanie na zbliżonym poziomie jak rok wcześniej, a więc 11% w globalnym wywozie mięsa drobiowego. Jak podaje USDA, te trzy regiony odpowiadają za 76% światowego eksportu. Następnym, ale już mniejszym graczem jest Tajlandia z 6% udziałem w wysyłce mięsa drobiowego. Niemniej jednak, kraj ten systematycznie umacnia swoją pozycję.

W związku z tym prognozowany przez USDA 2% zniżka będzie wspierać ceny mięsa drobiowego kierowanego na eksport. Poza tym UE pozostaje cały czas kluczowym graczem na rynku globalnym i jej pozycja w najbliższych latach nie powinna zostać zachwiana.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!