| Autor: redakcja1

Stwierdzenie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w woj. mazowieckim oraz dolnośląskim

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 67 i 68 w 2023 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1u drobiu, na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 26 i 27 grudnia 2023 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet - PIB) w Puławach.

Stwierdzenie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w woj. mazowieckim oraz dolnośląskim
Ogniska HPAI nr 67 i 68 zostały stwierdzone w 2 gospodarstwach komercyjnych utrzymujących indyki rzeźne, położonych w powiecie siedleckim w województwie mazowieckim oraz w powiecie legnickim w województwie dolnośląskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia do 27 grudnia 2023 stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, 140 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich oraz 1 ognisko u ptaków utrzymywanych w niewoli, w przy czym w grudniu br. stwierdzono:

- 6 ognisk u drobiu w woj. dolnośląskim, kujawsko - pomorskim, mazowieckim i zachodniopomorskim;

- 2 ogniska u dzikich ptaków w woj. kujawsko - pomorskim i podkarpackim.


Tagi:
źródło: