| Autor: redakcja1

Sytuacja na rynku kurcząt brojlerów. Średnia cena żywca wzrosła do 3,73 zł/kg

Na rynku kurcząt brojlerów w okresie 20-26.07.2015 za kg żywca płacono średnio 3,73 zł. Oznacza to zwyżkę o 5 proc. - 0,19 zł w okresie 2 tygodni - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Sytuacja na rynku kurcząt brojlerów. Średnia cena żywca wzrosła do 3,73 zł/kg

Ceny kurcząt brojlerów

W samym czasie w ostatnich pięciu latach, ceny żywca zwiększały się średnio o 0,11 zł. W związku z tym obserwowane aktualnie wzrosty są silniejsze. Są one także bardziej wyraźne niż zwyżki cen notowane na rynku UE, gdzie w omawianym okresie odnotowano 1 proc. wzrost. Jednak aktualnie poziom cen na rynku krajowym jest nadal o 4 proc. mniejszy niż w tym samym okresie przed rokiem.
 
Niemniej jednak, obserwując kształtowanie się cen żywca od początku roku, aktualna cena jest największa jaką do tej pory płacono. Jest ona również o ponad 7 proc.  - 0,26 zł wyższa od średniej ceny odnotowanej w I połowie br. Ostatnio taki poziom cen obserwowano na początku września 2014 r.
 
Czynnikiem wspierającym zwyżkę cen jest relatywnie sprzyjająca sytuacja w eksporcie mięsa drobiowego. Jak wskazują dane MF w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. sprzedaż  nieprzetworzonego mięsa drobiowego wzrosła o 14 proc. - 40,4 tys. t w obrębie roku do 323 tys. t. Co ciekawe, wysyłka surowca na rynek wspólnotowy zwiększyła się w trakcie roku o 9 proc. Natomiast 41 proc., wzrost zaobserwowano na rynki pozaunijne.
 
Cały czas największym importerem polskiego drobiu są Niemcy z 16 proc. udziałem w całkowitym eksporcie. Niemniej dynamika sprzedaży na ten rynek jest niższa od przeciętnej na rynek UE i wynosi 5 proc. Natomiast Francja oraz Wielka Brytania odnotowały większe tempo wzrostu o odpowiednio 20 i 17 proc. W sumie do tych trzech krajów aktualnie trafia ponad 30 proc. polskiego wywozu nieprzetworzonego mięsa drobiowego.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, jeśli relatywnie wysoka dynamika sprzedaży drobiu na rynkach zagranicznych utrzyma się w następnych miesiącach, powinno to wspierać nieznaczne wzrosty cen żywca w Polsce. 
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!