| Autor: redakcja6

Wzrost cen kurcząt bojlerów w UE (maj 2014)

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w maju bieżącego roku wzrosły o 1% ceny sprzedaży kurcząt brojlerów – tuszek patroszonych z szyjkami 65% w krajach Unii Europejskiej wobec kwietnia i wyniosły 196,5 euro/100 kg – poinformowała FAMMU/FAPA.

Wzrost cen kurcząt bojlerów w UE (maj 2014)
W porównaniu z majem 2013 roku notowania spadły jednak o 0,4%, a wobec średniej z ostatnich pięciu lat – o 6% wzrosła.
 
W analizowanym miesiącu kurczęta brojlery podrożały w skali miesiąca w 12 krajach Wspólnoty, przy czym najbardziej na Słowacji, gdzie wzrosły o 6%.
 
Natomiast w 11 państwach członkowskich ceny kurcząt uległy obniżeniu i wyniosły. W największym stopniu obniżka dotknęła Bułgarię, gdzie odnotowano 4-procentowy spadek.
 
Z kolei notowania polskich kurcząt spadły w maju o 2% i ukształtowały się na poziomie 134,3 euro/100 kg, co oznacza, że pozostały najniższe w całym ugrupowaniu, wynosząc 68% średniej unijnej.
 
Jak podała FAMMU/FAPA, najwięcej za kurczęta płacono tradycyjnie w Niemczech i Finlandii, bo w przedziale od 266 do 268 euro/100 kg.
 
Zdaniem ekspertów, największym czynnikiem ograniczającym wzrost cen kurcząt brojlerów jest spadek eksportu unijnego drobiu do krajów trzecich w pierwszym kwartale bieżącego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!