| Autor: redakcja6

Ceny jaj w UE w marcu do góry

W marcu 2014 roku przeciętna cena jaj w Unii Europejskiej wyniosła 129,5 euro/100 kg i była o 1% wyższa niż przed miesiącem, ale o 6% niższa w relacji rocznej – zauważa FAMMU/FAPA.

Ceny jaj w UE w marcu do góry
W porównaniu ze średnią z lat 2009-2013 ceny jaj w trzecim miesiącu bieżącego roku uległy obniżeniu o 8%.
 
W analizowanym miesiącu jaja podrożały w trzynastu krajach Wspólnoty, przy czym najbardziej Bułgarii, bo aż o 8% w skali miesiąca oraz w Belgii i Holandii – o 6% m/m. Natomiast spadki zaobserwowano w dziesięciu państwach, w największym stopniu w Rumunii, gdzie cena jaj obniżyła się o 6%.
 
Polska należała do strefy spadkowych cen. W miesiącu marcu ceny jaj w naszym kraju spadły wobec lutego o 3% oraz o 18% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 119,2 euro/100 kgW stosunku do przeciętnej unijnej ceny polskich jaj były o 9% tańsze.
 
Najwyższe ceny jaj uzyskano we Włoszech, gdzie płacono za 100 kg  jaj 218 euro, a najniższe w Belgii i Holandii – około 100 euro.
 
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadków cen jaj na rynku unijnym. Choć eksperci podejrzewają, że będą nadal droższe.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!