| Autor: redakcja11

Ptasia grypa w Unii Europejskiej

7 listopada br. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski i innych państw członkowskich UE.

Ptasia grypa w Unii Europejskiej

Ptasia Grupa

Obecność wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od 5 padłych dzikich kaczek i 1 mewy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gmina Goleniów). Wykrycie grypy ptaków podtypu H5N8 u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

Jednocześnie wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

 

Ponadto, hodowcy powinni notyfikować do odpowiednich osób i instytucji podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu. Pojawienie się wirusa w gospodarstwie hodowlanym będzie skutkowało reperkusjami w handlu drobiem. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich nie powoduje wprowadzenia restrykcji. Jak do tej pory nigdzie na świecie nie potwierdzono, aby wirus H5N8 był niebezpieczny dla człowieka.

 

Eksperci FAMMU/FAPA informują, że ptasia grypa podtypu H5N8 pojawiła się również ostatnio u dzikich ptaków w innych państwach członkowskich UE – w Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, a także w Szwajcarii. Ponadto, na Węgrzech wirusa H5N8 wykryto również w gospodarstwie hodowlanym indyków rzeźnych.

 

W związku z tym, w dn. 10 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2016/1968 z dn. 9 listopada br. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na Węgrzech.

 

Ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Decyzję 2016/1968 stosuje się do dn. 31 grudnia 2016 r. W dn. 12 listopada br. poinformowano również o przypadkach ptasiej grypy H5N8 w gospodarstwach hodowlanych kurcząt w Niemczech i Austrii. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!