Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksportu drobiu z UE wzrósł do 444 tys. ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, od stycznia do kwietnia br. UE wyeksportowała do...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, od stycznia do kwietnia br. UE wyeksportowała do krajów trzecich 441,1 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, czyli o 2,5% więcej niż w tym samym okresie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej wolumenu wywozu przeważały produkty z kurcząt w ilości 86% ogółu eksportu drobiu, których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 3% do 378 tys. ton. Wzrósł także wywóz wyrobów z indyka o 4% do 44 tys. ton i gęsi o 5% do 752 ton.

 

Zmalały z kolei wysyłki mięsa kaczek o 36% do 1,5 tys. ton, żywca drobiu o 4% do 4,3 tys. ton i pozostałych produktów, tj. podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego o 7% do 12,7 tys. ton. Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnej wysyłce wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy były wyższe o 43%.

 

Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii obniżyły się ze względu na obostrzenia w handlu, wprowadzone na początku tego roku z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8. Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina zniosły embargo importu z tych krajów na początku czerwca br.

 

Głównymi odbiorcami drobiu z UE w trakcie omawianego okresu br. były ponownie kraje afrykańskie – Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Dostawy do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym tylko pisklęta oraz małe ilości przetworów drobiowych.

 

Zwiększyły się za to wysyłki na Filipiny, Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem był eksport do Hongkongu, RPA, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Import drobiu do UE

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w czasie pierwszych 4 miesięcy 2015 r. wyniósł 239,4 tys. ton i był o 10,2% mniejszy niż rok wcześniej. Pozycję czołowego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z 52% całkowitego przywozu, jednak przy zniżce wysyłek niemal o jedną czwartą w obrębie roku do 124 tys. ton.

 

Zmalały także dostawy drobiu z Chin, Chile, Argentyny i Izraela. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w trakcie roku o 8% do 80 tys. ton. Pojawiły się również dostawy z USA w postaci elementów kurcząt – 800 ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Chów drobiu-utylizacja-produkcja energii
 • Chów drobiu-utylizacja-produkcja energii

  Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielem i założycielem Stowarzyszenia Polski Związek Hodowców Drobiu Łukaszem Pietrzakiem. Omawiany był plan inwestycyjny Stowarzyszenia...
 • Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
 • Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych

  Nadal pogarszały się nastroje użytkowników dotyczące przyszłej sytuacji prowadzonych przez nich gospodarstw rolnych.
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl