| Autor: redakcja6

Wzrost importu oraz spadek eksportu jaj w Unii Europejskiej w 2012 roku

Jak wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską w 2012 roku Unia Europejska zaimportowała łącznie 35,4 tys. ton jaj i przetworów jajecznych, czyli o blisko jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim. W tym samym czasie wyraźnej obniżce (o 15%) uległ unijny eksport i osiągnął wartość 185 tys. ton.

Wzrost importu oraz spadek eksportu jaj w Unii Europejskiej w 2012 roku
Wzrost w obrębie importu jaj był spowodowany wprowadzeniem w ubiegłym roku nowych przepisów dotyczących zakresu dobrostanu kur niosek oraz luką w podaży. Największe znaczenie (bo aż 89-procentowe) w strukturze towarowej miały przetwory jajeczne. Głównym dostawcą na rynek unijny były Stany Zjednoczone, skąd przywieziono ponad dwukrotnie więcej przetworów (14,2 tys. ton). Duże ilości tych towarów sprowadzono również z Argentyny (wzrost o 23% do 10 tys. ton) oraz z Indii (wzrost o 135% do 3,7 tys. ton). Z kolei największym dostawcą jaj spożywczych była Albania, która sprzedała do krajów Wspólnoty ponad 2 tys. sztuk, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2011 roku.
 
Odwrotną tendencję odnotowano w obrębie eksportu jaj i przetworów jajecznych z Unii. W 2012 roku zmalał on o 15% wobec roku poprzedniego. Największe ilości jaj trafiły do Japonii, gdzie dostawy w relacji rocznej wzrosły o 0,1% do 66,4 tys. ton. Niemniej ważnym odbiorcą była Szwajcaria, do której wyeksportowano 41,9 tys. ton jaj spożywczych.
 
Głównymi eksporterami jaj na rynki krajów trzecich były: Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia i Polska. Niemniej jednak sprzedaż polskich jaj spadła o połowę do 6,5 tys. ton, a najważniejszymi ich odbiorcami były: Szwajcaria i Hongkong.
 
Pomimo, iż w 2012 w Unii Europejskiej pogorszył się bilans handlowy omawianymi produktami, kraje Wspólnoty w dalszym ciągu pozostały eksporterem netto jaj i przetworów jajecznych.


Tagi:
źródło: